Niewiele brakowało do medalu Mistrzostw Polski

W dniach 2-5 marca 2017 r. w Białce Tatrzańskiej odbył się Finał Krajowy Igrzysk i Gimnazjady Szkolnego Związku Sportowego w narciarstwie biegowym. W imprezie tej startowało ponad 330 najlepszych narciarzy i narciarek z kilkudziesięciu szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski.

Na podium

Sokółkę reprezentowała dziewięcioosobowa grupa narciarek ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce (Katarzyna Rećko), Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych (Julia Zajczyk, Magdalena Ignatowicz, Zuzanna Czabatorowicz, Elżbieta Łowczecka ), Szkoły Podstawowej  nr 1 w Sokółce (Weronika Reszuta) i Gimnazjum nr 3 (Natalia Fiedorec, Monika Szomko, Kamila Rećko).

Zawody rozegrano przy pięknej, bardzo słonecznej  pogodzie w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza. Rywalizowano  na sztucznym, rozlazłym i głębokim śniegu na bardzo wymagających i trudnych trasach biegowych na Kotelnicy Białczańskiej (na wysokości ponad 1100 m.n.p.m.). Pierwszy dzień startu odbywał się stylem klasycznym, który nie należy do mocnych stron naszych narciarek, ponieważ były to dla nich pierwsze zawody tym stylem w bieżącym sezonie narciarskim. Jednak poradziły sobie całkiem nieźle. W biegu gimnazjalistek na 3 km klasykiem Natalia Fiedorec zajęła 19 miejsce, Monika Szomko 24 zaś Kamila Rećko była 21. W biegu podstawówek na 2 km Julia Zajczyk była 24, Magda Ignatowicz 15, Zuzia Czabatorowicz 16 a Weronika Reszuta 21. Najlepiej spisały się najmłodsze narciarki. Ela Łowczecka wywalczyła sobie 11 pozycję a Kasia Rećko 15.

Drugi dzień zmagań narciarskich należał do udanych dla naszych zawodniczek. W biegu stylem dowolnym na 5 km Natalia Fiedorec wywalczyła sobie po pięknej walce 12 pozycję, Monika i Kamila była 20. Julka Zajczyk w biegu na 3 km klas szóstych  dzielnie walczyła z “rodowitymi góralkami” klasyfikując się na bardzo dobrej 13 pozycji. Natomiast w biegu klas piątych na tym samym dystansie 3 km rewelacyjnie wypadła Magda Ignatowicz, która zajęła 7 miejsce. Zuzka była 15, a najmłodsza stażem narciarskim Weronika Reszuta wywalczyła 21 miejsce.

Jednak najwięcej emocji dostarczył bieg najmłodszych narciarek na dystansie 2 km .Po iście morderczej walce z 33 najlepszymi zawodniczkami klas czwartych uczennica SP w Starej Kamionce, Kasia Rećko otarła się o brązowy medal Mistrzostw Polski przegrywając z zawodniczką SP Ciche o trzy sekundy. Niemniej ciężki bój stoczyła uczennica SP w Malawiczach Ela Łowczecka, która na metę wpadła jako 6. Wielkim sukcesem sokólskiego narciarstwa jest fakt iż w gronie sześciu najlepszych narciarek w Polsce w kategorii klas czwartych znalazły się dwie sokółczanki.

Dziewczynki nie miały wytchnienia. W niedzielę trzeciego dnia zmagań narciarskich rywalizowały sztafety 4 x 2km. Dwie zmiany biegały stylem klasycznym i dwie stylem dowolnym. W skład obsady sztafety SP w Malawiczach Dolnych weszły odpowiednio: Ela Łowczecka, Magda Ignatowicz, Kasia Rećko i Julia Zajczyk. W boju o najlepsze szkoły w Polsce rywalizowało 13 ekip. Świetnie wystartowała Ela , która na strefę zmian dobiegła jako 7. Po kilkunastu minutach   biegu Magda wyprzedziła rywalkę i do strefy zmian wpadła jako 6. Po niej błyskawicznie wystartowała Kasia, która nie pozwoliła się wyprzedzić pozostałym sztafetom utrzymując 6 pozycję. Jednak na ostatniej,  najmocniejszej 4 zmianie Julka Zajczyk stoczyła najpiękniejszą walkę o utrzymanie szóstego miejsca.   Przy głośnym dopingu swoich koleżanek walczyła do ostatniego metra.

W klasyfikacji generalnej SP w Malawiczach sklasyfikowano na 16 pozycji, SP w Starej Kamionce na 28 miejscu na 48 szkół zaś Gimnazjum nr 3 sklasyfikowano na miejscu 27 (na 35 szkół).

Dwie najlepsze nasze narciarki z klas czwartych: Kasia Rećko i Ela Łowczecka znalazły się w gronie 6 zawodników szkół podstawowych i gimnazjów, którzy będą reprezentować województwo podlaskie na Finale Pucharu Polski Biegu na Igrzyska w ramach narodowego programu rozwoju biegów narciarskich, które rozegrane będą w dniach 10-12 marca 2017 w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej. Będą to ostatnie zawody narciarskie w tym sezonie, który okazał się dla naszych sokólskich narciarek bardzo pracowity ale i owocny.

Trener, rodzice  i narciarki serdecznie dziękują Pani Burmistrz Ewie Kulikowskiej oraz Panu Burmistrzowi Adamowi Kowalczukowi za dofinansowanie wyjazdu do Białki Tatrzańskiej na Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Dziękujemy.

Piotr Zaręba


Zobacz również

Skip to content