Zespół Szkół Rolniczych w II etapie olimpiady ZUS

Szkoły ponadgimnazjalne uczestniczą w projekcie edukacyjnym Lekcja z ZUS. W ramach tej koncepcji uczniowie biorą czynny udział w czterech lekcjach, których przesłaniem jest przekazanie im praktycznej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce.

W zakresie “Lekcji z ZUS” przygotowywana jest również olimpiada wiedzy, wcześniej jako konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Pierwszy etap konkursu został już zakończony, a w jego trakcie w naszym województwie wyłonione zostały trzy drużyny:

  • z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku,
  • z Zespołu Szkół Rolniczych im mjr H. Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce,
  • z Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży.

Drugi etap odbędzie się 14 marca 2017 roku w siedzibie naszego Oddziału w Białymstoku przy ulicy Młynowej 29. Finał tego konkursu będzie miał miejsce w Centrali ZUS w Warszawie 26 kwietnia 2017. Warto dodać, że w tym roku jest to 3 edycja tego wydarzenia.

Lekcja z ZUS jest  autorskim projektem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pomysł powstał na bazie zapotrzebowania ukierunkowanego na  podnoszenia świadomości młodego pokolenia Polaków. Wiedza w zakresie ubezpieczeń społecznych stanowi  ważny aspekt ich przyszłego życia. Pracownicy Zakładu mają świadomość tego, że w obecnej chwili jest tak niewielu młodych Polaków, którzy  zdają  sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wyłączeniu się z tych ubezpieczeń. Zadaniem  projektu „Lekcje z ZUS” jest kształtowanie świadomość młodzieży, nauka czym są zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto przekazywanie praktycznej wiedzy przyszłym przedsiębiorcom.

Uczestnicy olimpiady w znacznym stopniu odbiegają od utartych stereotypów w zakresie braku wiedzy w dziedzinie, którą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

–  Myślę, że  poziom edukacji w zakresie  ubezpieczeń społecznych naszych olimpijczyków jest na tyle duży, że mam obawy co do wyłonienia zwycięzców przy pierwszym podejściu. Kibicuję wszystkim uczestnikom i mam nadzieję, że 25 pytań ujętych w test wielokrotnego wyboru ułatwi nam podjęcie decyzji, która drużyna będzie  reprezentować nasze województwo na szczeblu centralnym. Warto walczyć, gdyż na finalistów czekają atrakcyjne nagrody.– dodaje  Alicja Koczta koordynator do spraw komunikacji społecznej i edukacji.

Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa podlaskiego


Zobacz również