W Marszu Pamięci

1 marca 2017 roku Sokółka przyłączyła się do ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uczestniczyła w nich Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Marsz Pamięci

Uroczystości rozpoczęła msza, jaką o godz. 17 odprawiono w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Kolejnym punktem obchodów był wykład przygotowany przez dr Marcina Zwolskiego pt. „Bolesław Bubieńczyk – ostatni ukarany śmiercią na białostocczyźnie”. Wykład został wygłoszony w sokólskiej Kawiarni „Lira”. Bolesław Bubieńczyk urodził się w Chworościanach (gm. Sidra). Był nauczycielem. W latach 50. Założył organizację niepodległościową – Narodowy Związek Patriotów Polskich. Organizacja została rozbita w lutym 1955 roku, po czym Wojewódzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku zorganizował pokazową rozprawę w internacie szkolnym w Sokółce. W sumie oskarżono 21 osób. Zapadło 17 wyroków skazujących na karę więzienia i jeden skazujący na karę śmierci, Bolesław Bubieńczyk został powieszony w piwnicy budynku administracyjnego więzienia w Białymstoku. Było to 10 kwietnia 1956 roku.

Po wykładzie uczestnicy obchodów przeszli w Marszu Pamięci pod dawną siedzibę UB i MO przy ul. Dąbrowskiego w Sokółce. Po drodze zatrzymano się pod tablicą upamiętniającą por. Władysława Borysewicza, która znajduje się w sokólskim parku.

Organizatorem obchodów  byli: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Sokólski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej.

(UM)


Zobacz również

Skip to content