“Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w kinie “Sokół”

25-26 lutego 2017 r. w kinie „Sokół” w Sokółce odbędzie się retrospektywa Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Zaprezentowanych zostanie pięć z najlepszych festiwalowych filmów.

Plakat z programem

Główną nagrodę filmową „Złoty opornik” VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” otrzymał Henryk Jurecki za film: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz uhonorowano za filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”. Drugie dla Liliany Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Diany Skaya za film „Ojcu”. Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skaya za film „Ojcu”. Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” reż. Henryk Jurecki, „Zapora” reż. Konrad Starczewski, „Tora i miecz” reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek, „Dotknięcie Anioła” reż. Marek Tomasz Pawłowski. Nagroda Dyrektora Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” przypadła filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin.

Film “303” Oparty jest na losach trzech wybranych bohaterów eskadry: Kanadyjczyka Johna Kenta – brytyjskiego dowódcy skrzydła “A”, Witolda Urbanowicza. legendarnego polskiego dowódcy eskadry i Mirosława Ferica, kronikarza dywizjonu, którego ojciec był Chorwatem. Dzieci ilotów dzielą się z nami wynikami swoich prywatnych poszukiwań i refleksji z heroicznego okresu życia ich ojców. Wypowiedzi potomków uzupełniają relacje naocznych świadków – pilotów dywizjonu 303: Stanisława Sochy i Franciszka Kornickiego, którzy osobiście znali naszych bohaterów. Oni to przedstawiają historyczne tło ewakuacji personelu lotniczego z Polski po upadku kampanii wrześniowej, kampanię francuską, przybycie na wyspy brytyjskie, zdradę Aliantów, a potem kontrowersje związane z udziałem Polaków w paradzie zwycięstwa.

“Dotknięcie Anioła” to wstrząsająca historia syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który jako jedyny żyjący świadek ujawnia w fenomenalny sposób kompletnie nieznaną historię Biura Emigracji Żydów do Palestyny w Oświęcimiu ’39. Film walczy z utartymi stereotypami traktującymi Niemców, Żydów i Polaków. Ukazuję czym jest ciche przyzwolenie na coraz bardziej panoszące się zło, któremu nie przeciwstawiają się państwa, a muszą – zwykli ludzie. Polsko – niemiecki kandydat do dokumentalnego Oscara 2015, laureat 10 nagród na świecie za innowacyjny język “archicollagu”.

Hieronim Bednarski został skazany przez Sąd Wojskowy w Opolu na karę śmierci. Wyrok został wykonany w 1953 r. Po latach, rodzina podejmuję próbę odnalezienia jego szczątków i pochowania w rodzinnych stronach.

Film “Odnaleziony walc” opowiada o odzyskanej po 72 latach miłości Powstańców Warszawskich – Basi i Andrzeja. Pełni ciepła i humoru mimo bolesnych przeżyć wciąż są “młodzi”, a swoją pasją życia, optymizmem i nadzieją zaskakują, zarażają i wzruszają wszystkich, niezależnie od wieku

Dokument fabularyzowany “Ojcu” jest rekonstrukcją autentycznej historii ofiary stalinowskiego terroru – Adama Bandrowskiego, zamordowanego w 1938 roku w Winnicy na Ukrainie. Podobnie jak ponad 111 tysięcy Polaków padł on ofiarą zarządzonej przez Stalina “Operacji polskiej”, czystki etnicznej zmierzającej do zagłady narodu polskiego w ZSRR. Losy Adama są napisane strofami poematu napisanego przez córkę, Alinę Bandrowską, mieszkającą obecnie w Kanadzie. Widziane oczyma 3 letniej Ali poetyckie obrazy z życia jej rodziny są gwałtownie przerwane scenami aresztowania, przesłuchania, rozstrzelania jej ojca. Jest to pierwsza w historii ekranizacja losów niewinnego człowieka, jednego z tysięcy ofiar w Winnicy. To również hołd złożony zamordowanemu, pozostawiający trwały ślad w zbiorowej pamięci.

Stowarzyszenie Historyczne
im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej
w Sokółce


Zobacz również

Skip to content