Sokółka – miasto wolontariuszy

Ile radości daje pomaganie innym przekonali się uczestnicy II Gali „Sokólskie Barwy Wolontariatu”, którą zorganizowano w sobotę 3 grudnia 2016 roku w kinie „Sokół” w Sokółce z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Wolontariusze

– Wasza praca jest bardzo ważna. Samorząd gminny z wielką wdzięcznością przygląda się waszej działalności – z takimi słowami zwrócił się do uczestników gali Adam Kowalczuk, zastępca Burmistrza Sokółki.

Organizatorem spotkania była Sokólska Sieć Wolontariatu, która działa pod kierownictwem Krystyny Stefanowicz, pełniącej jednocześnie funkcję Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej „Barka”. W 2016 roku wspomniana sieć realizowała swoje zadania w ramach projektu „Sokółka – miasto wolontariuszy”, współfinansowanego przez Gminę Sokółka.

Uroczystość w kinie odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej.

– Od 1986 roku 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają wolontariusze w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym – przypomniały prowadzące galę Katarzyna Czepiel i Małgorzata Rudnik.

Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na swój wiek. Tylko niektóre formy wolontariatu wymagają pełnoletniości. Przykładem tego okazała się grupa wolontariuszy z Przedszkola nr 1 w Sokółce. Z okazji gali wychowankowie tej placówki przygotowali przedstawienie pod kierunkiem nauczycielki Edyty Kondrat.

Po tej prezentacji przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu „Barwy Wolontariatu”. W kategorii wolontariat indywidualny zwyciężyła Karolina Klicka z Sokółki. Karolina spędza czas wolny angażując się w działalność charytatywną. Jej motto życiowe brzmi: „To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące” oraz „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Przyjaciele mówią o niej, że jest pracowita, skromna i niezwykle lubiana. Od 2012 roku Karolina pracuje jako wolontariuszka w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej im. Ireny Białówny w Białymstoku. Organizuje tam dzieciom czas wolny, odrabia z nimi lekcje, chodzi do kina, organizuje zbiórki dla wychowanków placówki. Od 2013 roku jest wolontariuszką w schronisku dla zwierząt w Sokółce. W 2016 roku zorganizowała zbiórkę okularów korekcyjnych i słonecznych w ramach akcji „Okulary dla Afryki”. Zebrała ich około 200 i wysłała do kliniki Okulus. Jej marzeniem jest wyjazd na misje do Afryki. Od kilku lat w okolicach Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia wspólnie z rodziną i przyjaciółmi przygotowuje paczki dla ubogich rodzin.

Wyróżnienia zdobyły: Elwira Zabłocka, Justyna Ignatowicz i Justyna Paszkowska.

Elwira Zabłocka to bardzo optymistyczna, otwarta i pomysłowa osoba, obdarzona zmysłem artystycznym. Jest nieocenionym wsparciem dla schroniska, motorem wielu działań i koordynatorem wolontariuszy w Zespole Szkół Zawodowych, którego jest uczennicą. Razem w wolontariuszami odwiedza Oddział Onkologii Dziecięcej w Białymstoku, by zorganizować czas wolny małym pacjentom. Wspólnie z młodzieżą uczestniczyła w akcji „Wylosuj Anioła”, która polegała na przygotowaniu kartek dla dzieci z Oddziału Onkologicznego. Elwira organizuje akcje honorowego krwiodawstwa w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce oraz współpracuje z Fundacją DKMS, pomagając w rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Dzięki zmysłowi technicznemu i artystycznemu Elwiry, dało się usprawnić funkcjonowanie schroniska dla zwierząt i zadbać o wygląd jego otoczenia. Elwira pracuje również w ramach Patrolu Interwencyjnego Fundacji Pomocy Zwierzętom Vita Canis. Organizuje kiermasze i zbiórki dla schroniska oraz Fundacji „Pomóż im”. Wystawia też własnoręcznie zrobione torty na bazarkach na rzecz zwierząt.

Justyna Ignatowicz cały swój czas wolny spędza angażując się w działalność charytatywną i pomaganie innym. Od kilku lat jest zaangażowana we wszelkie prace w schronisku: wyprowadza psy, sprząta kojce, karmi i pielęgnuje chore zwierzęta. Wspiera działania Fundacji Vita Canis. Podejmowane przez nią działania są doskonałą inspiracją dla innych młodych osób. Jest bardzo lubiana przez osoby, z którymi współpracuje za swoją życzliwość i pogodę ducha.

Pogodne usposobienie, otwartość, komunikatywność, umiejętność walki w słusznej sprawie – to cechy Justyny Paszkowskiej. Cały swój wolny czas poświęca schronisku dla zwierząt. Prowadzi na rzecz zwierząt internetowe bazarki, które są realną finansową pomocą dla pensjonariuszy schroniska. Jest bardzo oddana swojej pracy. Można na niej polegać i bez obawy pozostawić schronisko pod jej opieką.

Kolejną kategorią był wolontariat grupowy. Wśród przedszkoli wygrali wolontariusze z Przedszkola nr 1. Wyróżnienie trafiło do Przedszkola nr 5.

W gronie szkół podstawowych i gimnazjów, pierwsze miejsce w konkursie zdobyli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce. Wyróżnienia przypadły w udziale wychowankom Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce, Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych, Szkoły Podstawowej w Geniuszach oraz Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce.

W kategorii „szkoły ponadgimnazjalne” do konkursu zgłosiły się Kluby Wolontariusza z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce. Pierwsze miejsce zdobyli wolontariusze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Pozostałe dwie placówki otrzymały wyróżnienia.

Po wręczeniu upominków, Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk podziękował Prezes Krystynie Stefanowicz za działania podejmowane na rzecz wolontariatu.

– W takiej chwili widać, że warto robić to, co robimy – powiedziała Krystyna Stefanowicz.

Pod koniec spotkania na scenie wystąpiły dzieci ze Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka”. Przed publicznością zaprezentowali się: Filip Dziaduła, Ola Bancerek, Natalia Sitko, Emilia Święcicka, Ewa Horosz, Anna Stasiulewicz oraz Emilia Górska. Występ został przygotowany pod kierunkiem Przemysława Dziaduły.

W holu kina na uczestników gali czekał pokaźnych rozmiarów tort.

Sponsorami II Gali Wolontariatu w Sokółce byli: „Jaskółka” Sp. z o.o., Biuro Serwis Marcin Dylewski, „Sigma” Sp. j., Sokólski Ośrodek Kultury, Przedszkole nr 1 w Sokółce, Kawiarnio – Cukiernia „W siódmym niebie”, Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach, Stowarzyszenie „Uśmiech Dziecka”

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content