Polska niepodległość ma 98 lat

Uroczystosć przy pomniku

Nabożeństwo i msza w intencji Ojczyzny i uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego – tak w wielkim skrócie wyglądały obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości, które w piątek 11 listopada 2016 roku zorganizowano w Sokółce.

„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest darem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym” – mówił Józef Piłsudski.

Na uroczyste obchody Święta Niepodległości zaprosili: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko. Rocznicowe świętowanie rozpoczęło nabożeństwo, jakie odprawiono w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. O godz. 10 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego rozpoczęła się msza w intencji Ojczyzny.

Dalsza część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Dziękuję mieszkańcom Sokółki, którzy tak licznie przychodzą na nasze święta. To ważne, abyśmy wspólnie ucztowali wszystkie istotne dla Polski rocznice – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. – W sondzie zorganizowanej wśród dzieci, zapytano, z czym kojarzy im się patriota. Jedno z dzieci odpowiedziało, że „jest to człowiek, który robi czyny”. To czyny świadczą o człowieku. Codziennie świadczymy nimi o Polsce. To niesłychanie ważne, aby mieć niepodległość w sercu – dodała Pani Burmistrz.

Burmistrz Ewa Kulikowska zaprosiła też wszystkich obecnych na obchody 20. rocznicy odsłonięcia Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce. Odbędą się one w  niedzielę 20 listopada. Początek o godz. 14.15 w kawiarni „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Wśród osób, które zabrały głos do uczestników Święta  Niepodległości w Sokółce był m.in. Poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko.

Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki, którą kieruje kapelmistrz Leszek Szymczukiewicz.

Tego dnia Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą por. Władysławowi Borysewiczowi, która znajduje się w sokólskim parku.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content