Spotkanie uczniów z Marianem Biziukiem

Listopadowy Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Polsce od bardzo dawna. Nie wszyscy jednak wiedzą, że każda kultura czci swoich zmarłych w inny sposób. Mogli się o tym przekonać uczniowie kl. I Gimnazjum nr 3 Integracyjnego, którzy przybyli wraz ze swoimi paniami Katarzyną Narbut i Joanną Taudul do Oddziału dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce na spotkanie z panem Marianem Biziukiem, który od wielu lat pasjonuje się historią naszego regionu i tą wiedzą dzieli się z młodym pokoleniem.

Marian Biziuk w czasie prezentacji

Gość biblioteki posiada bogaty zbiór zdjęć i dokumentów przedstawiających historię sokólskich cmentarzy dotychczas nigdzie nie publikowanych. Podczas spotkania młodzież słuchała opowiadań o tym jak grzebano zmarłych w różnych wyznaniach, o najstarszych zachowanych nagrobkach, o grobach zasłużonych mieszkańców ziemi sokólskiej.

Wykładowi przeplatanemu dyskusją towarzyszyła prezentacja multimedialna pt. “Sokólskie nekropolie”, zawierająca archiwalne zdjęcia.

Uczniowie obejrzeli slajdy przedstawiające groby zapomniane, często zaniedbane, jednak będące śladami przeszłości ziemi, na której mieszkamy i pamiątkami po ludziach, którzy dawniej tu żyli. Zobaczyli zapomniane cmentarze, gdzie dziś rzadko ktoś zagląda i cmentarze uznane za zabytki. Gimnazjaliści zrozumieli, że pamięć, szacunek i modlitwa należą się wszystkim zmarłym bez względu na wyznanie i pochodzenie.

(KB)

Skip to content