Wspomnieniom nie ma końca …

Wycieczka we Włoszech

W dniach 7-15 maja 2016 liczna grupa uczniów Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce uczestniczyła w wycieczce do Włoch. Wspólnemu wędrowaniu towarzyszyło hasło „Szlakiem Jana Pawła II”.

Z wypakowanymi po brzegi walizkami, zaopatrzeni w czerwone czapeczki, w poduszki i koce oraz górę kanapek ruszyli w podroż. Wycieczką kierował przemiły pilot – pan Sławek, który w atrakcyjny sposób opowiadał o historii, kulturze i zwyczajach Włoch.

Pierwszym przystankiem na turystyczny szlaku była Jaskinia Punkvy w Republice Czeskiej. Tam uczestnicy wycieczki przeszli na samo dno przepaści Macocha oraz uczestniczyli w spływie łodziami po podziemnej rzece Punkvie. Już wszyscy wiedzą, co to są stalaktyty, stalagmity i stalagnaty! “Święty Antoni, niebieski patronie…” – to hasło drugiego dnia podróży. Wycieczka odwiedziła Padwę, miasto związane z postacią świętego Antoniego – patrona rzeczy zagubionych. Modlitwy zostały wysłuchane, bo nikt się nie zgubił podczas wycieczki:) W trzecim dniu wędrowania wszystkim towarzyszyły postacie dwojga świętych: Franciszka i Klary. Wszyscy byli pod wrażeniem Asyżu – pięknych, wąskich uliczek i zapierających dech w piersiach widoków. Kolejne dni spędzono w otoczeniu urokliwej architektury starożytnego Rzymu. Uwagę zwróciły: Bazylika św. Jana na Lateranie, Święte Schody, Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Piazza Navona, Campo di Fiori.

Bardzo ważnym wydarzeniem był udział w audiencji generalnej na placu św. Piotra. Szczególnie wzruszającym momentem było pozdrowienie naszego gimnazjum, odczytane w języku polskim oraz bliska obecność papieża Franciszka. Wenecja – miasto zakochanych to kolejny etap wycieczki. Wszyscy byli pod wrażeniem tego magicznego, położonego na wodzie miasta. Wieczorem najodważniejsi postanowili zażyć kąpieli morskiej. Kolejną atrakcją wycieczki był dwudniowy pobyt w Wiedniu. Wszystkim zależało, aby odwiedzić bardzo popularne wesołe miasteczko – Prater.  Niektórzy okazali się bardzo odważni – dali się wystrzelić z gigantycznej procy i uczestniczyli w rożnych, mrożących krew w żyłach atrakcjach. Grupa zwiedziła też Wiedeń oraz wjechała na wzgórze Kahlenberg. Jest to miejsce szczególnie ważne dla wszystkich Polaków – tu w XVII w. król Jan III Sobieski powstrzymał najazd wojsk tureckich.

Podczas wycieczki wszyscy zakupili wiele ciekawych pamiątek, spróbowali specjałów kuchni włoskiej i austriackiej oraz aktywnie doskonalili znajomość języka angielskiego. Nawiązały się liczne przyjaźnie oraz umocniły wzajemne relacje. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu. Wspomnieniom nie ma końca …

Uczestnicy wycieczki :)


Zobacz również

Skip to content