Pływacy nie zawiedli w Augustowie

W dniach 22-23 kwietnia 2016 r. odbył się Wielobój Pływacki o Puchar Burmistrza Augustowa. W dwudniowych zmaganiach rywalizowało 278 zawodników z 15 klubów z naszego regionu, klub z Litwy oraz Białorusi. Nasze miasto reprezentowały kluby UKS Omega oraz UKS Batory. Zmagania pływaków odbywały się w 7 kategoriach wiekowych.

Zawody w Augustowie

Były to wymagające zawody, sprawdzające wszechstronność oraz szybkość zawodników, ponieważ musieli oni startować we wszystkich stylach pływackich na dystansach sprinterskich (50m, 100m i 200 m). Każdy pływak miał prawo startu w 6 wyścigach indywidualnych oraz w sztafecie. Prowadzona była klasyfikacja wielobojowa, na zakończenie której nagradzano 6 najlepszych zawodników oraz zawodniczki w poszczególnych kategoriach wiekowych (decydowała suma punktów Fina za 6 startów).

Zawodnicy UKS Omega przygotowani przez trenerów Konrada Stackiewicza oraz Rafała Firsa zdobyli w tej rywalizacji 32 medale: 13 złotych, 12 srebrnych oraz 7 brązowych.

W najmłodszej kategorii wiekowej /11 lat i młodsi/ najlepsze starty zanotował Daniel Mrozowicz. Co prawda nie zdobył medalu, zajmując miejsca od 4. do 8., jednakże w klasyfikacji wielobojowej dało mu to wysokie, czwarte miejsce. Z pozostałych zawodników w tej kategorii wiekowej najwyżej notowana była Oliwia Steć, zajmując 4. miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym.  W tej kategorii wiekowej świetnie spisały się również Oliwia Radel oraz Iga Kuklicz /obie rocznik 2006/, które dzielnie walczyły ze starszymi o rok zawodniczkami i zajmowały miejsca w pierwszej dziesiątce. Świetnie spisała się sztafeta dziewcząt 4x50m stylem dowolnym w składzie: O. Steć, Z. Sawicka, O. Radel, I. Kuklicz zdobywając brązowy medal.

W roczniku 2004 pechowe zawody miała Zuzia Rogowicz, która w trakcie zawodów nabawiła się kontuzji. Zuzia zajęła 5. miejsce w wyścigu na 100m stylem dowolnym. Zdobyła też srebrny medal w sztafecie dziewcząt 12-13 lat.

W roczniku 2003 rywalizację zdominowali: Agnieszka Ancypo i Eryk Michałowski.

Agnieszka we wszystkich  sześciu startach stawała na podium. Zdobyła 3 złote medale na dystansach 50m, 100m, 200m /nowy rekord klubu/ stylem dowolnym oraz 3 srebrne krążki w wyścigach na 50m stylem klasycznym, 50m stylem grzbietowym oraz 50m stylem motylkowym. Dało to jej zwycięstwo w klasyfikacji wielobojowej w swoim roczniku.

Eryk Michałowski stawał pięciokrotnie na podium, zdobywając trzy złote medale na dystansach 50m i 100m stylem klasycznym oraz 100m stylem dowolnym. Poza tym dwukrotnie sięgnął po srebrny krążek na dystansach  200m stylem dowolnym i 50m stylem motylkowym. W klasyfikacji wielobojowej nasz zawodnik zajął I miejsce.

Medalistką w roczniku 2003 została również Julia Sołoniewicz, która dwukrotnie sięgnęła po brąz  w wyścigach na 100m stylem dowolnym i 100m stylem zmiennym. Blisko podium był Szymon Karpowicz, który w wyścigu na 100m stylem klasycznym był czwarty. Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się sztafeta dziewcząt 4x50m stylem dowolnym  w kategorii 12-13 lat w składzie: A. Ancypo, J. Sołoniewicz. Z. Rogowicz i M. Garkowska zdobywając srebrny medal.

W roczniku 2002 multimedalistką została Gabrysia Czarnowicz. Zwyciężyła ona na dystansie 50m stylem grzbietowym /nowy rekord klubu/ oraz 50 m stylem dowolnym. Poza tym sięgnęła po 3 srebrne medale na dystansach 100m i 200m stylem dowolnym oraz 50m stylem motylkowym /nowy rekord klubu/. Zajęła również 3. miejsce w wyścigu na 200m stylem zmiennym. W końcowej klasyfikacji wielobojowej  zajęła II miejsce.

Medalistką w tym roczniku została również Gabriela Poczobutt Odlanicka, która wywalczyła 3 medale: złoty na 50m stylem klasycznym oraz dwukrotnie srebrny na dystansach 100m stylem klasycznym oraz 100m stylem zmiennym. W klasyfikacji wielobojowej Gabrysia zajęła IV miejsce.

Wśród chłopców z tego rocznika bardzo dobrze zaprezentował się  Konrad Rećko, który zdobył dwa brązowe medale w wyścigach na 100m stylem grzbietowym oraz 50m stylem dowolnym. Konrad zajął V miejsce w klasyfikacji wielobojowej.

W roczniku 2000  rywalizację w wieloboju zwyciężyła Ola Rogowicz. Ola zdobyła cztery złote medale na dystansach 50m i 100m stylem motylkowym, 50m stylem grzbietowym oraz 200m stylem zmiennym /nowy rekord klubu/. Do tego dołożyła srebro na 50m stylem klasycznym i brąz na 200m stylem dowolnym.

Dobrze spisali się pozostali zawodnicy UKS Omega: Maja Garkowska, Maja Bakun, Zofia Sawicka, Paweł Czaban, Michał Miszkin, Bartek Grzyb, Cezary Poczobutt Odlanicki i Szymon Kochanowski, którzy włączyli się w rywalizację na zawodach i poprawili rekordy życiowe.

UKS Omega


Zobacz również

Skip to content