Wirtualny spacer po Biskupinie i Gnieźnie

W piątkowe przedpołudnie, 8 stycznia 2016 r., biblioteczny oddział dla dzieci z grupą pięciolatków oraz paniami Wioletą Szczęsnowicz i Lucyną Małyszko z Przedszkola Nr1 wyruszyli w podróż w głąb historii. Ideą tego spotkania (z cyklu “Tablety w bibliotece”) było zapoznanie dzieci z bardzo ważnymi faktami historycznymi w dziejach naszego narodu tj. z chrztem Polski, którego 1050 rocznica przypada w bieżącym roku.

Spotkenie edukacyjne w bibliotece

W tematykę historyczną wprowadziła przedszkolaków czytana na głos legenda pt. „U kolebki państwa polskiego”, która przypomniała dzieciom kim jesteśmy i skąd się wywodzimy. Mali uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością naszych symboli narodowych czyli godła, flagi i hymnu, który w odpowiedniej postawie zaśpiewali. W trakcie zajęć dzieci poznały przebieg uroczystości chrztu według ówczesnych kronikarzy i współczesnych historyków. Chrzest Polski był wydarzeniem, które miało i ma ogromne znaczenie dla wszystkich pokoleń. Przyjęcie przez władcę Polski Mieszka I chrztu w 966 r. uznawane jest za początek zaistnienia państwa polskiego. Najbardziej prawdopodobne jest również, że chrzest władcy Polski odbył się w stolicy państwa – Gnieźnie.

Z niemałym zainteresowaniem goście obejrzeli prezentację multimedialną pt. ,,Wirtualne Gniezno i Biskupin”. Dzieci przeniosły się w czasy świetności łużyckiego grodu. Poznały jego historię i codzienne życie mieszkańców. Odtworzony został w pełnym detalu  teren osady: chaty, przedmioty codziennego użytku rozmieszczone pośród zabudowań, narzędzia, broń. Wszystkie obiekty trójwymiarowe, przedstawiały różne aspekty życia i pracy sprzed tysięcy lat.

(KB)

Skip to content