Każdy inny, wszyscy równi

W piątek 9 października Stowarzyszenie Q Pomocy zaprosiło mieszkańców Sokółki na happening. Impreza, którą Honorowym Patronatem objęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, odbyła się na placu przed kinem „Sokół”.

Happening był częścią projektu „Każdy inny, wszyscy równi”, realizowanego przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Poprzez realizację tego przedsięwzięcia chcemy zachęcić mieszkańców gminy Sokółka do zmiany stereotypowego myślenia o osobach niepełnosprawnych. Nasz projekt jest odpowiedzią na potrzebę wzajemnego zrozumienia, tolerancji i akceptacji pomiędzy pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi członkami naszej społeczności – powiedziała Ewelina Bandzińska, Prezes Stowarzyszenia Q Pomocy.

Uczestnicy happeningu mogli „przenieść się” w świat osób niepełnosprawnych: między innymi poruszających się na wózku, niewidomych, poruszających się przy pomocy kul. Na placu przed kinem ustawiono „Drzewo dobrych myśli”, na którym każdy mógł zawiesić karteczkę z życzeniami dla osób niepełnosprawnych. W trakcie imprezy wszyscy zaśpiewali piosenkę „We are the world”. Organizatorzy rozdali też ulotki z cennymi informacjami, jak należy pomagać osobom niepełnosprawnym.

– Cieszę się, że podobne akcje organizowane są w Sokółce. Dziękuję za tę inicjatywę – podkreślił Adam Kowalczuk, Zastępca Burmistrza Sokółki.

Wśród uczestników happeningu znaleźli się: Bożena Tomaszewska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białymstoku, a także Rafał Gawkowski – Prezes Polskiego Związku Niewidomych.

W akcję włączył się Wydział Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Sokółce oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Pracownicy udzielali porad na temat usług świadczonych przez te jednostki i na temat zdrowego trybu życia. Można było nieodpłatnie zmierzyć poziom ciśnienia krwi i poziom cukru. W przygotowaniu happeningu pomogły też „Jaskółka”, Zespół Szkół oraz Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce.

Na scenie zaprezentowali się m.in.: uczniowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sokółce oraz wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce.

Partnerami projektu są: Sokólski Ośrodek Kultury, Środowiskowy Dom Samopomocy w Sokółce, Środowiskowy Dom Samopomocy w Łapach, Polski Związek Niewidomych Koło Terenowe w Sokółce..

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content