Najpierw konkurs, potem bieg

Zdjęcie grupowe

– Nie dajecie zapomnieć o wartościach, które zostawił nam Jan Paweł II – z tymi słowami zwrócił się Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk do uczestników konkursu poetyckiego  o Janie Pawle II ph. „Od Was zależy jutrzejszy dzień”. Jego laureaci spotkali się we wtorek 16 czerwca w Gimnazjum nr 1, którego patronem jest Papież Polak.

To właśnie w sokólskim Gimnazjum nr 1 zrodził się pomysł zorganizowania podobnego konkursu poetyckiego. Po raz pierwszy ogłoszono go w 2014 roku przed kanonizacją Jana Pawła II.
– Swoimi działaniami wciąż odkrywamy i poszukujemy na nowo naszego wielkiego rodaka – podkreśliła Dyrektor Gimnazjum nr 1 Bożenna Łazarewicz.

Na konkurs wpłynęły 33 wiersze, nadesłane z całej Polski przez 27 osób. W kategorii „uczniowie szkół podstawowych” pierwsze miejsce przyznano Weronice Bergiel z Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce. Druga lokata przypadła w udziale Julii Bałakier ze Szkoły Podstawowej w Boguszach, natomiast trzecie – Nikoli Mancewicz ze Szkoły Podstawowej w Boguszach.

Wśród uczniów gimnazjów najwyżej oceniono wiersz autorstwa Dominiki Bielawskiej z Gimnazjum nr 1 w Sokółce. Drugie miejsce zajął utwór Justyny Sikorskiej, a trzecie – Pauli Bielawskiej. Wszystkie laureatki to uczennice sokólskiego Gimnazjum nr 1.
W kategorii uczniów klas ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął wiersz Marka Sztabkowskiego z Zespołu Szkół w Sokółce.
W gronie osób dorosłych jurorzy przyznali dwa wyróżnienia. Trafiły one do Katarzyny Zalewskiej  i Jolanty Czyżewskiej z Sokółki.
Na podsumowaniu konkursu swoje wiersze o Janie Pawle II przeczytała znana sokólska poetka Barbara Tatarczuk. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali gimnazjaliści.

Po części poetyckiej przyszedł czas na część sportową. Spod Gimnazjum nr 1 wystartował IX Sokólski Bieg Pokoleń. Jego uczestnicy pokonali trasę liczącą około 1400 metrów.
– Ten bieg nie ma zwycięzców i przegranych – podkreślili organizatorzy. Na trasę wyruszyło ponad 300 biegaczy. Wszyscy przekroczyli linię mety.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content