Tak bawiła się Sokółka

Wszyscy świenie się bawili

Koncerty, kiermasze, pokazy kulinarne, atrakcje dla dzieci, konkursy – to tylko niektóre atrakcje tegorocznych Dni Sokółki, które odbyły się 13 i 14 czerwca 2015 r.

Święto miasta zbiegło się z odpustem św. Antoniego, będącego patronem miejscowego kościoła. To właśnie w sokólskiej świątyni pw. św. Antoniego Padewskiego w 2008 roku wydarzył się Cud Eucharystyczny.

Uroczystą mszę rozpoczynającą tegoroczne Dni Sokółki odprawiono w sobotę 13 czerwca o godz. 10. Wśród jej uczestników byli m.in.: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Zastępcy Burmistrza Adam Kowalczuk i Antoni Stefanowicz, Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski wraz z delegacją oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko. Na mszy obecne były także osoby, które przyjechały do Sokółki specjalnym pociągiem ANTEK z Białegostoku.

W trakcie nabożeństwa poświęcono Chleb św. Antoniego. Po mszy kolumna z Miejską Orkiestrą Dętą z Sokółki przemaszerowała na plac przed kinem „Sokół”. Tam odbyło się oficjalne otwarcie II Jarmarku Świętego Antoniego.

– Serdecznie witam wszystkich Państwa na Dniach Sokółki i zapraszam do wspólnej zabawy – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Przed publicznością wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki wraz z mażoretkami. Po tym muzycznym akcencie Pani Burmistrz Ewa Kulikowska oraz Burmistrz Orzysza – nowego miasta partnerskiego Sokółki – Zbigniew Włodkowski, podzielili się z sokółczanami Chlebem Świętego Antoniego.

Kolejnym punktem programu było odsłonięcie Pomnika Sokoła na skwerze obok budynku poczty. U podstawy pomnika wmurowano tabliczkę z napisem: „Pomnik Sokoła przywrócony mieszkańcom Sokółki”. W tym samym czasie, w Muzeum Ziemi Sokólskiej została otwarta wystawa fotograficzna „Dzień targowy w Sokółce”.

W ramach tegorocznego Jarmarku Świętego Antoniego zorganizowano festyn ph. „Różnorodność kulinarna i kulturowa Podlasia”, dofinansowany ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W trakcie festynu zaprezentowały się zespoły reprezentujące sześć kultur – staropolską, litewską, żydowską, tatarską, cygańską i białoruską. Na scenie można było obejrzeć następujące grupy: „Małe Kurpie” z Białegostoku, „Barwiankę” z Dobrzyniówki, „Jotvę” z Puńska, „Chanajki” z Białegostoku, „Buńczuk” z Białegostoku, „Cygańskie Serca” z Igrył, „Prymaki” z Michałowa. W przerwach między występami prowadzone były pokazy kulinarne. Uczestnicy festynu mogli spróbować specjałów kuchni staropolskiej, litewskiej, żydowskiej, tatarskiej, cygańskiej, białoruskiej.

Prezentacje pod kinem zakończył koncert zespołu „Klekociaki” z Bociek, w którym śpiewa Wójt Stanisław Derehajło.

W sobotę rozegrano pierwszy w historii miasta Triathlon o Puchar Burmistrza Sokółki. Wieczorem na stadionie odbyła się impreza „Nocne granie i oglądanie” w ramach której wyświetlano filmy w kinie letnim i rozstrzygnięto turnieje sportowe tenisa ziemnego oraz siatkówki.

W niedzielę 14 czerwca areną wydarzeń był stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce. Pierwszym punktem programu były Mistrzostwa Sokółki w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Następnie wręczono certyfikaty Działaj Lokalnie Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny.

Ogromny aplauz zebrali wychowankowie sokólskich przedszkoli i szkół, którzy specjalnie na Dni Sokółki przygotowali oryginalne programy artystyczne. Na scenie wystąpiły też dzieci z Klub u Tanecznego „Kadryl”.

Tego dnia Sokółkę odwiedzili artyści uczestniczący w Festiwalu Młodzieży Bez Granic (organizowany od kilku lat przez Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Różanymstoku). W przygotowanym przez nich widowisku wystąpili Brazylijczycy, Kenijczycy, Czesi, Łotysze i mieszkańcy Izraela.

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska miała dla mieszkańców słodką niespodziankę. Okazał się nią ogromnych rozmiarów tort. Pani Burmistrz pokroiła go razem z Radnymi Rady Miejskiej.

Jedną z niedzielnych atrakcji był Konkurs na Sernik ogłoszony przez Burmistrz Ewę Kulikowską. Jego uczestnikami byli Radni. Komisja konkursowa oceniła 12 ciast przygotowanych przez dziesięciu Radnych. Najsmaczniejszy okazał się sernik autorstwa Radnego Marka Awdzieja. Drugie miejsce zajęło ciasto Jadwigi Bieniusiewicz, natomiast trzecie – Karola Puszko.

Publiczność została zaproszona do udziału w konkursach i do obejrzenia wystawy zabytkowych pojazdów MOTO RETRO. Następnie czas wypełniły koncerty: zespołu „Red Star”, „Olsenfu” (WNB, ZIP Skład, ZIPERA)+DJ DEF, gościnnie SPALTO, zespołu FBI. Były też popisy kabaretu „Świerszczychrząszcz”. W roli gwiazdy wystąpił zespół LOKA.

Ostatnim akcentem tegorocznych Dni Sokółki był pokaz fajerwerków.

Podziękowania dla sponsorów

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska składa serdeczne podziękowania wszystkim Sponsorom, którzy przyczynili się do zorganizowania Święta Miasta. Odbyło się ono 13 i 14 czerwca 2015 roku.

Dzięki ofiarności Sponsorów, mogliśmy zaoferować mieszkańcom bogaty program artystyczny podczas Dni Sokółki.

Lista sponsorów przedstawia się następująco:
– Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Sokółce
– Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Sokółce
– Zakład Produkcji Kruszywa Rupińscy Sp. j. w Szumowie
– BARTER S.A. w Białymstoku
– Jaskółka Sp. z o.o. w Sokółce
– Alior Bank S.A. w Sokółce
– „Tumiel i Syn” Auto Części Łukasz Tumiel Sokółka
– FPH „U MATCZAKA” s.c. Sokółka
– Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Sokółka
– Bank Spółdzielczy w Sokółce
– Bank BGŻ w Sokółce
– PPHU KRESPOL w Sokółce
– SATO Białystok
– Zakład Wyrobów Gumowych GENES Eugeniusz Mieczkowski Sokółka
– Biuro Serwis Marcin Dylewski Sokółka
– EL DOM Sokółka i Dąbrowa Białostocka
– Kasa Stefczyka Sokółka
– TESCO Sokółka
– Lodziarnia STARA SZKOŁA Sokółka

Serdecznie dziękujemy!

Galeria zdjęć z obchodów “Dni Sokółki” – Sobota 13 czerwca 2015 r.

Zdjęcia z soboty

Galeria zdjęć z obchodów “Dni Sokółki” – Niedziela 14 czerwca 2015 r.

Zdjęcia z niedzieli

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content