Pamięć o Marszałku

We wtorek 12 maja 2015 r. delegacja z Gminy Sokółka udała się do Warszawy na uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W grupie znaleźli się: Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, Krzysztof Oszer i Krzysztof Matczak ze Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej oraz młodzież z Koła Miłośników Historii przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sokółce wraz z nauczycielką Moniką Klim.

Delegacja z Sokółki pojechała do Warszawy na zaproszenie Związku Piłsudczyków, Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniom Najnowszej Historii Polski oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Obchody 80. rocznicy śmierci Marszałka rozpoczęła uroczysta odprawa warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem asysty Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Połączono ją z ceremonią złożenia wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Kolejnym punktem programu był apel pamięci „W hołdzie Marszałkowi” i złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Delegacja z Sokółki uczestniczyła też w złożeniu przyrzeczenia przez strzelców ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego.

Grupa udała się również do Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie została odprawiona msza w intencji Marszałka i jego żołnierzy.
– Była to niezwykła lekcja historii i patriotyzmu , w której mogliśmy uczestniczyć – powiedziała Barbara Pyłko z Koła Historycznego działającego przy sokólskim ZSO.

Serdecznie dziękujemy Burmistrz Sokółki Ewie Kulikowskiej za umożliwienie nam udziału w tej uroczystości.

Monika Klim
nauczycielka ZSO w Sokółce

Skip to content