Studentki z Salwadoru i Chin w sokólskim ZSI

Zespół Szkół Integracyjnych w Sokółce uczestniczy w projekcie KidSpeak, na co wyraziła zgodę Rada Rodziców. Od 16 do 22 lutego w ramach projektu, w placówce przebywały dwie studentki – Natalia z Salwadoru i Rose z Chin. Dziewczęta porozumiewały się z naszymi uczniami wyłącznie w języku angielskim – dzięki czemu każdy z uczniów mógł sprawdzić umiejętność komunikacji w tym języku.

kidspeak-015

Rose i Natalia opowiadały o swoich krajach: o kulturze, zwyczajach, szkołach, tradycyjnych potrawach. Rose prezentowała bardzo trudną sztukę kaligrafii. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że znaczenie wyrazów w języku chińskim zależy przede wszystkim od akcentu i tonacji wypowiadanych słów. Próbowali pisać po chińsku oraz uczyli się trzymać pałeczki, co również nie jest łatwą sztuką. Rose uczyła sztuki origami.

Natalia przede wszystkim obawiała się w Polsce zimy. W Salwadorze ciepła odzież praktycznie nie jest używana, dlatego są cały czas wyprzedaże ciepłych ubrań. 

To było bardzo ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów. Zajęcia prowadzone przez studentki były naprawdę interesujące. Uczniowie z wielką uwagą słuchali opowieści o Chinach i Salwadorze, wykonali mnóstwo selfie, dołączyli Rose i Natalię do swoich znajomych na facebooku. Dziewczętami wspaniale opiekowali się nasi nauczyciele językowcy: Dorota Horczak (pełniła na terenie szkoły funkcję koordynatora projektu), Dorota Jaroszewicz, Sławomir Kostadinov, Krzysztof Andrzejewski, Elżbieta Buraczyk, Marta Iłenda, Łukasz Łukasik. Zadbali, by nasi goście czuli się swobodnie i dobrze. Pokazali dziewczętom nasze miasto, zaprowadzili do muzeum, gdzie Pani Aleksandra Pluta opowiedziała bardzo ciekawie historię Sokółki i okolic, za co serdecznie dziękujemy.

Natalia i Rose były także w naszym kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie o dokonanym cudzie opowiedziała Pani Dorota Horczak. Dzięki uprzejmości Ojca Justyna, dziewczęta odwiedziły cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego.

Rose grała w siatkę razem z naszymi rodzicami i należy przyznać, że świetnie sobie poradziła. Spędziła również u nas swoje święto, będące odpowiednikiem sylwestra, gdyż w Chinach właśnie obchodzono Nowy Rok.

W sobotę dziewczęta były w Bohonikach, gdzie Pani Eugenia Radecka bardzo ciekawie opowiedziała historię sokólskich Tatarów. W stadninie w Kraśnianach studentki z Salwadoru i Chin pierwszy raz w życiu jeździły konno i próbowały potrawy tradycyjnie zwanej u nas „kociołek”, za co dziękujemy Pani Urszuli Szczebiot. Dziękuję również Panu Piotrowi Rygasiewcz, dyrektorowi OSiR-u oraz Pani Annie Lisowskiej za pomoc w zorganizowaniu noclegów.

Sokółka pozostanie w pamięci Natalii i Rosie jako miejsce, gdzie ludzie są gościnni, życzliwi i dobrzy. Albumy o naszym mieście , które otrzymały dziewczęta dzięki uprzejmości Pani Doroty Biziuk, będą świetnym materiałem promującym nasze miasto w dalekich Chinach i Salwadorze.

Maria Lilla Andrzejewska
Dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce


Zobacz również

Skip to content