Tablica upamiętni Żołnierzy Wyklętych

zolnierze_wykleci_2015

1 marca w Sokółce odbędą się Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Na uroczystości zapraszają: Burmistrz Sokółki, Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej oraz Klub Historyczny im. kpt. Franciszka Potyrały „Oracza” w Sokółce.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego i Białostocki Oddział Instytutu pamięci Narodowej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione na mocy ustawy z 3 lutego 2011 roku. Upamiętnia on żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” – mówił Prezydent RP Lech Kaczyński.
„Komuniści robili wszystko, by zohydzić żołnierzy niepodległej Polski oraz ich walkę” – tłumaczył niespełna dwa miesiące przed katastrofą smoleńską Prezes IPN Janusz Kurtyka.

W piątek 13 lutego miejsce planowanych uroczystości – dawną siedzibę SB i MO przy ul. Dąbrowskiego – odwiedzili Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej oraz Klubu Historycznego im. kpt. Franciszka Potyrały „Oracza”, a także reprezentant Stowarzyszenia Grupa Wschód z Białegostoku – Andrzej Bieluczyk.
– W tym miejscu odbędzie się inscenizacja historyczna przygotowana przez członków naszego Stowarzyszenia – wyjaśnił Andrzej Bieluczyk. Będzie to widowisko historyczne przedstawiające zdobycie posterunku milicji. W inscenizacji wystąpi ok. 15 osób uzbrojonych w karabiny maszynowe i granaty.
Widowisko poprzedzi m.in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary represji komunistycznych, które były katowane i mordowane w budynku przy ul. Dąbrowskiego.

Poniżej przestawiamy dokładny program uroczystości:
I część:
godz. 10:00 – msza święta w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce w intencji Żołnierzy Niezłomnych i ofiar sokólskiego UB; mszę uświetni Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki pod dyrekcją Leszka Szymczukiewicza
godz. 11.15 – przemarsz pod budynek byłej siedziby UB i MO przy ul. Dąbrowskiego w Sokółce
godz. 11:30 – uroczystości pod budynkiem byłej siedziby UB i MO:
– przemówienia zaproszonych gości;
– odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ofiary represji komunistycznej;
– zdobycie posterunku w jednej z podsokólskich wsi – inscenizacja historyczna przygotowana przez Stowarzyszenie Grupa Wschód z Białegostoku
godz. 13:30 – poczęstunek  (Kawiarnia „Lira”)
II część:
godz. 16:30 – wykład Piotra Łapińskiego z Białostockiego Oddziału IPN poświęcony postaci ostatniego Komendanta Obwodu Sokólskiego AK – kpt. Franciszka Potyrały „Oracza”
godz. 17:30 – MARSZ PAMIĘCI – przemarsz z pochodniami spod Kawiarni „Lira” pod dawną siedzibę UB i MO przy ul. Dąbrowskiego; modlitwa i Apel Pamięci, zapalenie zniczy.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content