Z wolności trzeba mądrze korzystać

niepodleglosc-016

Jego data jest symboliczna i umowna. Przyjęło się, że Święto Odzyskania Niepodległości obchodzimy w Polsce 11 listopada. Tego dnia – w 1918 roku – Rada Regencyjna przekazała władzę w ręce Józefa Piłsudskiego, który został Naczelnikiem Państwa. Powrót Polski na mapę Europy budowano przez cztery lata I wojny światowej.

Główne uroczystości związane z 96. rocznicą odzyskania niepodległości zorganizowano w Sokółce pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzedziły je – odprawione w intencji Ojczyzny – nabożeństwo w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego oraz msza w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Po mszy przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Piłsudskiego. Kolumnę prowadziła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół w Suchowoli, natomiast zamykał Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Na początku głos zabrali gospodarze uroczystości – Starosta Sokólski Franciszek Budrowski oraz Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

W swoich przemówieniach nawiązali do wydarzeń sprzed 96 lat. Starosta Franciszek Budrowski przytoczył słowa Marszałka Piłsudskiego, że „naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
– Dziś żyjemy w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie. Zburzenie Muru Berlińskiego swoją genezą sięga do polskiego zrywu Solidarności, który dał wolność współczesnemu pokoleniu Polaków i innych narodów Europy. W konsekwencji tamtych wydarzeń każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy, uczestniczyć w życiu publicznym demokratycznego państwa, które stwarza równe szanse rozwoju dla wszystkich obywateli. To, co dla wielu pokoleń naszych przodków było marzeniem, dla nas stało się codziennością. Dla mnie osobiście i dla wielu Polaków mojego pokolenia, nie ulega wątpliwości, że budując współczesna Polskę, powinniśmy ją oprzeć na solidnych fundamentach, wywiedzionych z narodowej historii, tradycji i kultury – z tymi słowami zwrócił się do zebranych Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej. – Dziś zaangażowanie patriotyczne nie wymaga od nas poświęcenia, ofiary krwi, czy dokonywania dramatycznych wyborów pomiędzy życiem prywatnym, a służba Ojczyźnie. Nie znaczy to jednak, że patriotyzm przestał być potrzebny, że nie jest aktualny we współczesnym świecie. W zjednoczonej Europie tyle będziemy znaczyć, na ile potrafimy być odrębni, wnieść swój wkład w tworzenie wspólnego europejskiego domu. Żeby to zrobić, najpierw należy wybrać w najbliższą niedzielę 16 listopada odpowiednich ludzi na gospodarzy poszczególnych Samorządów oraz radnych do rad gminy, powiatu i województwa. W tym przypadku – patriotyzm to odpowiedzialność, odpowiedzialność pójścia na wybory i oddania głosu na te osoby, które będą w stanie tworzyć w zgodzie ten europejski, polski i sokólski dom – kontynuował Burmistrz.
Na zakończenie przemówienia, Stanisław Małachwiej życzył wszystkim „satysfakcji z rozwoju Naszej Małej Ojczyzny, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju oraz lokalnych wspólnot”.

List od Posła Jarosława Zielińskiego odczytał Leszek Dec. Następnie odczytano Apel Poległych. Kilku rolników z powiatu sokólskiego otrzymało medale „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wręczył je Starosta Franciszek Budrowski.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców pod pomnikiem. Na zakończenie wystąpiła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli.
Wieczorem w kawiarni „Lira” wystąpił chór „Sokólskie Wrzosy”.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content