Na Dożynkach w Sokółce

Zwykle odbywały się w sierpniu lub na początku września. W Polsce obchodzono je już w XVI wieku. Właściciele majątków ziemskich urządzali Dożynki dla żniwiarzy w nagrodę za wykonaną pracę i zebrane plony. W naszej gminie tegoroczne Dożynki odbyły się w niedzielę 7 września w Sokółce.

dozynki_2014-013

– Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb – z tymi słowami zwrócił się do uczestników dożynkowych uroczystości Piotr Bujwicki, Zastępca Burmistrza Sokółki.

Za tegoroczne plony podziękowano podczas uroczystej mszy, jaka została odprawiona w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Nabożeństwu przewodniczył Ks. Kanonik Stanisław Gniedziejko, Proboszcz parafii św. Antoniego. Honory Starostów Dożynek pełnili: Agata Nowik z Nowej Moczalni oraz Wojciech Sawicki z Boguszowskiego Wygonu.

Pod koniec mszy poświęcono wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców Bogusz, Hałego, Lipiny oraz Smolanki. Następnie orszak dożynkowy przemaszerował ul Ściegiennego na plac przed kinem „Sokół” w centrum miasta. Orszak prowadziła Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki wraz z mażoretkami.

Dożynkowy festyn rozpoczęły popisy młodych muzyków. Orkiestrę przygotował kapelmistrz Leszek Szymczukiewicz, z kolei mażoretki – Katarzyna Reszuta i Magdalena Breńko, nauczycielki z Gimnazjum nr 1 w Sokółce.

Uroczystego otwarcia Dożynek Gminnych dokonał Zastępca Burmistrza Sokółki Piotr Bujwicki.

– Wielu ludziom trudno docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, a praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładacie w swoją pracę na roli.

Życzę Wam zawsze dobrych czasów dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Życzę dużo zdrowia i pomyślności Wam wszystkim, Waszym rodzinom i najbliższym – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Piotr Bujwicki.

 Na zakończenie swojego przemówienia Piotr Bujwicki przytoczył słowa Świętego Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

Głos zabrał również Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko.

– Życzę, aby w naszym kraju nigdy nikomu nie zabrakło chleba – powiedział Wicemarszałek Mieczysław Baszko.

Po przemówieniach nastąpił obrzęd dzielenia się chlebem przyniesionym przez Starostów Dożynek Agatę Nowik oraz Wojciecha Sawickiego.

Kolejnym punktem programu były wyróżnienia dla sołtysów, rolników i firm przyznane przez Burmistrza Sokółki. Za pracę na rzecz sołectwa nagrody otrzymali: Tomasz Tolko z Bogusz, Stanisław Kieżel z Nowej Kamionki, Zbigniew Sitko ze Smolanki. Za osiągnięcia w hodowli bydła wyróżniono: Jacka Waleszczyka z Malawicz Dolnych, Jarosława Zieziulę z Nomik, Michała Zarzeckiego z Bogusz, Zdzisława Władysława Puciłowskiego z Puciłek. Za osiągnięcia w hodowli owiec i uzyskane tytuły czempionów i wice czempionów na wystawie hodowlanej w Szepietowie nagrody otrzymali: Marcin Woroniecki ze Starej Rozedranki oraz Mieczysław Raczkowski z Sierbowiec. W gronie firm wyróżnionych za pracę na rzecz rolnictwa znalazły się: Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sokółce, ESKIMOS S.A. Chłodnia Sokółka, Sprzedaż Maszyn Rolniczych ROLNIK Jerzy Miejłuk.

Kolejnym punktem dożynkowego festynu był występ Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chabry” z Grodna. Na scenie pojawił się też Kabaret Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Sokółki, a także Jarosław Rynkiewicz.

W trakcie imprezy rozstrzygnięto Konkurs na Najpiękniejszy Ogród Przydomowy i Działkowy, jaki został ogłoszony przez Burmistrza Sokółki. Decyzją jurorów pierwsze miejsce zajął ogród Haliny Todryk z Sokółki. Druga nagroda trafiła do autorów dwóch ogrodów: Walentyny Turko i Waldemara Boboryko z Sokółki. Trzecie miejsce przypadło w udziale Lucynie Szoka z Sokółki. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne.

Podczas Dożynek Gminnych odbył się też Konkurs na Najsmaczniejsze Ciasto z Jabłkami. O miano zwycięzcy walczyło pięć ciast. Wygrał jabłecznik Lolita przygotowany przez Teresę Fiedziukiewicz z Sokółki. Drugie miejsce zajął jabłecznik wykwintny autorstwa Heleny Jasińskiej z Sokółki. Jurorzy przyznali dwa trzecie miejsca – dla jabłecznika z kokosem Leokadii Hryckiewicz z Sokółki i dla jabłecznika Elżbiety Szarkowskiej z Sokółki. Wyróżniono szarlotkę chłopską przygotowaną przez Grażynę Fiłonowicz z Miejskich Nowin.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się dożynkowe zawody. W konkurencjach dla panów zwyciężył Marcin Chwiedźko. Drugi był Wojciech Sarosiek, a trzeci – Roman Stankiewicz. Zwyciężczynią konkurencji dla pań została Agnieszka Lewicka – Pieciul, która wyprzedziła Beatę Baranowską i Marię Wiśniewską. Z kolei konkurencje dla dzieci wygrała Anna Raczkowska. Druga była Karolina Szyszko, natomiast trzecia – Anna Baranowska.

W trakcie dożynek można było obejrzeć wystawę sprzętu rolniczego oraz skorzystać z darmowych atrakcji dla dzieci. Strażacy z OSP w Starej Kamionce zapraszali za kierownicę wozu strażackiego. Przez cały dzień na straganach sprzedawano regionalne smakołyki. Dożynki w centrum Sokółki przyciągnęły tłumy mieszkańców całej gminy.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content