Dworzec należy do Gminy

Od lutego 2014 roku Gmina Sokółka jest właścicielem zabytkowego dworca PKP. Budynek został przekazany nieodpłatnie aktem notarialnym przez spółkę PKP Nieruchomości. Razem z dworcem Gmina Sokółka stała się też właścicielem działki o powierzchni 1,12 ha, która sąsiaduje ze wspomnianym obiektem.

dworzec_sokolka_2014

Przymiarki do przejęcia dworca trwały od kilku lat.

– Takie budynki powinny być wizytówką miasta. Sokólski dworzec PKP w niczym takiej wizytówki nie przypominał. Obiekt wymaga generalnego remontu. Teraz, kiedy jesteśmy już jego właścicielem, możemy przystąpić do prac modernizacyjnych. Jeszcze w tym roku planujemy dostarczyć do tego budynku ciepło z magistrali miejskiej oraz wodę. Wszystko po to, żeby zapewnić niezależne źródło zasilania. Następnie rozpoczniemy remont elewacji. W sąsiedztwie dworca pojawi się nowy asfalt, chodniki i zieleń – wyliczył Zastępca Burmistrza Sokółki Piotr Bujwicki.

Sokólski dworzec PKP pochodzi z 2 poł. XIX wieku i jest częścią kolei warszawsko – petersburskiej. W 1853 roku ruszyła budowa linii kolejowej łączącej Warszawę z Petersburgiem. Inwestorem była spółka z kapitałem francuskim „Socjete des Chemius de Fer Russe”. Przy budowie pracował m.in. Bronisław Szwarce, późniejszy członek Centralnego Komitetu Narodowego w Powstaniu Styczniowym. 18 września 1862 roku po drodze żelaznej Warszawa – Petersburg przejechał pierwszy pociąg.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content