Minister w Sokółce

Z podlaskimi rolnikami spotkał się w środę 26 lutego w Sokółce Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba. Spotkanie było poświęcone trudnej dla producentów sytuacji, jaka zapanowała na rynku trzody chlewnej po wystąpieniu przypadków afrykańskiego pomoru świń.

konf_minister_rol

Spotkanie z rolnikami zostało zorganizowane w sokólskiej sali Metal Fachu. Oprócz Ministra Stanisława Kalemby uczestniczyli w nim również: Wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski, Wicemarszałek Mieczysław Baszko oraz Zastępca Głównego lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Na spotkaniu obecny był także Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej oraz włodarze innych gmin i powiatów ze strefy buforowej.

Tego samego dnia w Urzędzie Miejskim w Sokółce odbyła się konferencja prasowa, podczas której Minister Stanisław Kalemba poinformował, że zostaną uruchomione odpowiednie środki, aby zrekompensować producentom wieprzowiny straty spowodowane embargiem na mięso.

Z związku z wprowadzonymi obostrzeniami, rolnicy nie mogą teraz sprzedawać świń. Według szacunków Podlaskiej Izby Rolniczej ok. 40 tys. tuczników czeka obecnie na skup. Cena trzody chlewnej spadła prawie o połowę.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content