Bookcrossing w szkole

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Osiedla  Zielonego przyłączyli się do kampanii „Bookcrossing”, czyli uwalniania książek z domowych półek i regałów. Akcja ta polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych: w parku, pociągu, sklepie, teatrze, kawiarni, galerii, kinie, jak również w miejscach specjalnie w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach. Znalazca zabiera książkę ze sobą i po przeczytaniu  przekazuje anonimowo innym.

Bookcrosserzy tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. Idea „książki w podróży” narodziła się w 2001 w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W roku 2009 na świecie krążyło ponad 5 600 000 uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 800 tysięcy czytelników na całym świecie, z czego prawie 15 tysięcy w Polsce. Od dziś ta liczba wzrośnie o bookcrosserów z ZSO.

Młodzież i nauczyciele zgromadzili łącznie 75 tytułów z literatury pięknej, z czego po otwarciu akcji aż ponad 40 zostało wziętych do czytania. Uczniowie docenili fakt, że w ich ręce trafią nie lektury obowiązkowe, tylko książki, które będą czytać dla przyjemności. Akcja zorganizowana w ZSO ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania wśród dzieci i młodzieży. Inicjatorką akcji jest pani Barbara Tolko – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

Adam Kowalczuk


Zobacz również

Skip to content