Kochasz Sokółkę – zadbaj o nią

Uczniowie i przedszkolaki z sokólskich placówek oświatowych spotkali się w czwartek 21 marca na placu przed kinem „Sokół”, aby wspólnie powitać wiosnę i uczestniczyć w zakończeniu projektu „Kocham Sokółkę, dbam o jej estetykę”. Imprezę zorganizowała Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny.

przywitanie_wiosny

– Od początku 2012 roku realizowaliśmy projekt „Kocham Sokółkę…”. Dziś przyszła pora na podsumowanie tego przedsięwzięcia – powiedziała Maria Talarczyk, prezes Zarządu Fundacji SFL.

Projekt uzyskał dofinansowanie z V4 Community Foundation Maturity Program. Było to 15 tysięcy dolarów. Do realizacji przewidzianych w nim zadań włączyła się Gmina Sokółka, Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowe z terenu Sokółki, działający przy SFL Klub Stypendysty, szkoły i przedszkola.

– Zawiązaliśmy koalicję, której celem była poprawa wizerunku naszego miasta – wyjaśniła Maria Talarczyk.

W ramach projektu udało się posadzić prawie 400 drzew i krzewów, wymienić zniszczone ławki, przeprowadzić konkurs na najładniejszą posesję i balkon. Przygotowano również mur, gdzie swoje talenty plastyczne mogą pokazywać wielbiciele graffiti. Powstała także mapa najbardziej zdewastowanych miejsc w Sokółce.

– Chcielibyśmy kontynuować wspomniany projekt. Teraz wspólnie z Burmistrzem Sokółki oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji planujemy ukwiecenie miasta. Wzdłuż ul. Białostockiej i Grodzieńskiej zostałyby posadzone kwiaty – wszystkie w jednym kolorze – dodała Maria Talarczyk.

– Chciałbym podkreślić, że swoimi działaniami Fundacja SFL znacznie przyczynia się do poprawy wizerunku Sokółki. Dziękuję Pani Prezes Marii Talarczyk za wszystkie zrealizowane działania – powiedział do uczestników festynu Krzysztof Szczebiot, Zastępca Burmistrza Sokółki.

Grupy uczniów i przedszkolaków, które pojawiły się na imprezie pod kinem, miały okazję wystąpić przed publicznością. Jak na pierwszy dzień wiosny przystało, młodzi wykonawcy gustowali przede wszystkim w piosenkach z wiosną w roli głównej.

Prezentacje artystyczne zapoczątkowały dzieci ze świetlic „Stokrotka” i „Koniczynka”, które przygotowały ciekawą interpretację wiersza Juliana Tuwima pt. „Mowa Ptaków”. Potem wszyscy podziwiali możliwości wokalne wychowanków Przedszkola nr 5, Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W pewnym momencie wśród rozśpiewanej grupy pojawiła się Pani Wiosna. W tę rolę wcieliła się Angelika Polewko.

– Zima wkrótce dobiegnie końca. Wiosna jest już bardzo blisko – oznajmiła wszem i wobec Angelika Polewko.

Na zakończenie zabawy organizatorzy festynu odczytali apel, w którym znalazły się postulaty wszystkich zatroskanych o wygląd Sokółki. W dokumencie podkreślono, że „tylko wspólna, stała troska o estetykę miasta, może przynieść właściwe efekty!”.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content