Weekend z Akademią

Już po raz 14 odbyła się Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich. Imprezę zorganizowano 25 i 26 sierpnia w Sokółce i Bohonikach. Honorowy patronat nad Akademią objął Marszałek Województwa Podlaskiego. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Burmistrz Sokółki, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Szlak Tatarski”, Związek tatarów RP Oddział Podlaski, Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce.

– Tegoroczna Akademia jest hołdem, jaki chcemy złożyć dla Józefa Konopackiego, jej pomysłodawcy i twórcy – podkreślił Piotr Bujwicki, Zastępca Burmistrza Sokółki, a jednocześnie Prezes LGD „Szlak Tatarski”. Józef Konopacki zmarł 30 czerwca 2012 roku. Wiele osób kojarzy Akademię z jego osobą. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w sierpniu 1999 roku w Sokółce. Później gospodarzami LAWOTP była Dąbrowa Białostocka i Gdańsk. Impreza na stałe wróciła do Sokółki w 2007 roku.

W sobotę 25 sierpnia przed sokólskim kinem „Sokół” zorganizowano koncert ph. „Kultura łączy narody”. Publiczność obejrzała występy następujących zespołów: „Buńczuk” z Białegostoku, „Czyżowianie” z miejscowości Czyże, „Dostłar” z Warszawy, „Lowzar” z Białegostoku, „Rodyna” z Bielska Podlaskiego, „Zaranica” z Krynek oraz Zespołu Śpiewaczego z Turośni i Nowej Rudy.

W sobotnim programie imprezy znalazło się też uroczyste otwarcie wyremontowanej uliczki przy kinie.  Ta inwestycja kosztowała ok. 700 tys. zł.

– Warto zastanowić się, aby w wakacyjne weekendy funkcjonował w tym miejscu deptak ze straganami. Rozważymy taki pomysł – powiedział Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

Zastępca Burmistrza Piotr Bujwicki podkreślił, że na uliczce przy kinie urządzono też nowe miejsca parkingowe. W uroczystości przecięcia wstęgi wzięli udział duchowni: katolicki, prawosławny i muzułmański.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Bubliczki Cashubian Klezmer Band” ze Szczecina. Przez cały dzień odbywał się też kiermasz rękodzieła ludowego i jadła regionalnego.

Niedziela 26 sierpnia upłynęła pod znakiem Pikniku Rodzinnego w Bohonikach. Zorganizowano go na placu przed Domem Pielgrzyma. Tego dnia można było wysłuchać ciekawej prelekcji, jaką w miejscowym meczecie wygłosił Imam Aleksander Bazarewicz. Na  podwórku przygrywała kapela ludowa „U Mundka” z Sokółki. Był tez pokaz tańca tatarskiego, kiermasz rozmaitości, zabawy dla najmłodszych oraz pokazy służb mundurowych.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content