Maraton Kresowy na Tatarskim Szlaku

Start zaplanowano o godz. 11.00 w niedzielę 5 sierpnia 2012 r. na Placu Kościuszki przed Urzędem Miejskim w Sokółce. Podobnie jak w ostatnich dwóch latach meta usytuowana będzie nad sokólskim zalewem przy ulicy Wodnej. Trasa jest jednak w dużym stopniu zmieniona w stosunku do ubiegłego roku. 

Na maratończyków czeka urozmaicona i malownicza trasa. Maraton Kresowy”Szlakiem Tatarskim” przebiega w dużym stopniu przez Wzgórza Sokólskie, które osiągają 230m n.p.m. Roztaczają się z nich rozległe i piękne panoramy, które na długo zostaną maratończykom w pamięci. Ukształtowanie terenu powoduje, że maraton w Sokółce dostarcza startującym wiele sportowej satysfakcji. Spora część trasy prowadzi po urokliwej i ciągle dzikiej Puszczy Knyszyńskiej. Zdecydowanie warto odkryć Sokółkę i otaczające ją pełne uroku tereny.

Maraton w Sokółce w pełni zasługuje na miano kresowego. Powiat Sokólski charakteryzują się wyjątkową różnorodnością narodowościową i religijną. Mieszkają tutaj wyznawcy prawosławia, katolicyzmu i Tatarów. Po innych mniejszościach, zamieszkujących niegdyś ten region – m.in. Żydach pozostały jedynie kirkuty. Świątynie i cmentarze różnych wyznań, kapliczki i krzyże charakterystyczne dla poszczególnych grup etnicznych stanowią nieodłączny element krajobrazu regionu.

We wsiach z charakterystycznym dla Podlasia i kresów klimatem, uczestnicy maratonu zobaczą wiele tradycyjnych, drewnianych wiejskich zabudowań. Odznaczają się one harmonią sylwetki i znakomitymi proporcjami. Bardzo często domy posiadają jeszcze bogato rzeźbione nadokienniki i narożniki. W niektórych wioskach spotkamy jeszcze słynne podlaskie brukowane ulice, które stwarzają niepowtarzalny klimat. Niestety w imię nowoczesności są zastępowane przez asfalt i polbrukowe chodniki.

Nie zmienia się na szczęście kresowa gościnność. W ubiegłym roku wyścig był rozgrywany przy wyjątkowo upalnej pogodzie. W wsi Boratyńszczyzna mieszkańcy z własnej inicjatywy zaimprowizowali dodatkowy bufet z wodą dla zawodników. W tym roku trasa została zmieniona w znacznym stopniu, ale organizatorzy nie wyobrażali sobie aby nie jechać ponownie przez tak gościnną miejscowość. Ponoć ekologiczne kubki papierowe już zostały dostarczone do Pani Sołtys

Meta maratonu została zlokalizowana w ośrodku OSiR, tuż przy plaży nad zalewem w Sokółce. Dla kibiców oznacza to sposobność przyjemnego spędzenia czasu. Zapewne także zawodnicy po maratonie także z chęcią wskoczą do wody, gdyż zapowiada się bardzo ciepła, letnia pogoda.

Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Źródło: wrotapodlasia.plZobacz również

Skip to content