Kresowe pamiątki wiary

W Muzeum Ziemi Sokólskiej można obejrzeć wyjątkową wystawę. To fragment zbiorów Kresowego Domu Ewy i Kazimierza Cywińskich z Białostoczku koło Kurian. Ekspozycja pt. „Kresowe pamiątki wiary” została otwarta we wtorek 10 lipca.

– Wystawa przedstawia świat, którego już nie ma. Niech będzie ona szczególną lekcją historii – podkreśliła Ewa Cywińska, urodzona w Sokółce we wrześniu 1942 roku, propagatorka polskiej kultury, współorganizatorka Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna.

– Dla tej kobiety nie ma rzeczy niemożliwych. Pani Ewa dotarła nawet na Syberię, gdzie w miejscowości Białystok pomagała przy urządzaniu polskiego kościoła – powiedziała Krystyna Kostera z Sokólskiego Ośrodka Kultury, który razem z Burmistrzem Sokółki Stanisławem Małachwiejem zaprosił na otwarcie ekspozycji.

„To wystawa nie mająca sobie podobnych. Krzyże, wizerunki, modlitewniki. Druki religijno – dydaktyczne, pamiątki Sakramentów Świętych, znaki religijności pokoleniowej, przynależności do stowarzyszeń, także osobistego nabożeństwa – oto dokumenty wiary i tradycji narodowej Kresowian zmuszonych do opuszczenia Stron Ojczystych, jak i pozostających do dziś „u siebie”. Niektóre z nich są zranione ogniem i mieczem bezbożnych, inne cudem ocalały z wywózki na Wschód, inne ocaliły życie swoich właścicieli. Są świadectwem wiary, ale i szacunku dla tych, którzy pamiętają…” – tak brzmi opis ekspozycji.

Ewa Cywińska przekazała dla Muzeum Ziemi Sokólskiej prezent – obraz patrona jednej z miejscowej parafii św. Antoniego.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content