Żniwa mogą być bezpieczne

W okresie żniw na terenie województwa podlaskiego dochodzi do wielu wypadków przy pracy w rolnictwie, dlatego Państwowa Inspekcja Pracy od lat prowadzi akcję „Żniwa mogą być bezpieczne”.

Poniżej publikujemy list otwarty Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku skierowany do rolników.

Szanowni Rolnicy !

Za kilka dni na terenie województwa podlaskiego rozpoczną się żniwa, zwieńczenie całorocznej pracy każdego rolnika. Niestety, tegoroczne zbiory mogą przebiegać w trudnych warunkach, trzeba jednak zebrać to, co ziemia urodziła. Będzie to czas ciężkiej pracy, często w spiekocie, kurzu i stresie wywołanym pogodą.

Jednak każdy rolnik, obojętnie jaki będzie plon, powinien zadbać o to, aby żniwa przebiegły bezpiecznie dla niego i członków jego rodziny. W roku 2011 odnotowano ponad 30 wypadków, w których musiało interweniować pogotowie. Dwa z nich skończyły się śmiercią poszkodowanych, a kilkanaście osób zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było troje dzieci. Przyczyną największej liczby wypadków było przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak: przyczepy załadowane i puste, błotniki, stopnie wejściowe, czy belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep i pomosty kombajnów. Drugą przyczyną powodującą urazy palców, dłoni i całych rąk było usuwanie awarii, zapchań, czy regulacja włączonych maszyn, szczególnie pras rolujących.

Aby uniknąć podobnych nieszczęść należy:

  • doprowadzić kombajny, prasy i inne maszyny używane do prac żniwnych do dobrego stanu technicznego, aby nie naprawiać ich na polu,
  • założyć osłony przekładni napędowych i innych części ruchomych maszyn,
  • zapewnić bezpieczny przejazd członków rodziny z i  na pole, na przykład samochodem osobowym lub rowerem,
  • zapewnić dzieciom opiekę dorosłych w domu, aby nie towarzyszyły rodzicom w pracy na polu,
  • zapewnić napoje chłodzące i nakrycia głowy wszystkim pracującym na słońcu,
  • nie podejmować pracy po spożyciu alkoholu.

Podjęte działania zapobiegawcze pozwolą uniknąć wypadków przy pracach żniwnych

Szczególną opieką należy otoczyć dzieci i młodzież do lat 15. Jeżeli ich pomoc jest niezbędna w Państwa gospodarstwie, to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać za względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne. Nie powinny one samodzielnie obsługiwać ciągnika i innych maszyn rolniczych, np. kombajnu, dźwigać ciężarów i pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy. Państwa dzieci jeszcze napracują się w swoim życiu.

Pamiętajcie o swoich dzieciach !

W lipcu i sierpniu pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzą, już po raz kolejny w ciągu ostatnich lat odwiedzą Państwa gospodarstwa. Proszę ich się nie obawiać, bo przychodzą do państwa jako doradcy mający za zadanie pomóc, doradzić i pokazać jak można poprawić bezpieczeństwo pracy w Państwa gospodarstwie. Jednocześnie zapraszamy do udziału w konkursie „Żniwa mogą być bezpieczne”, którego regulamin zamieszczamy w zakładce.

Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku

Marek Aleksiejuk

DO POBRANIA:

Regulamin konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne” >>> [.pdf]

(BK)

Skip to content