Pierwsza w Europie, druga na świecie

„Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Wielki konstytucja była owocem wysiłku patriotycznego tej części Polaków, którzy chcieli ratować Polskę przed zbliżającym się upadkiem. Udowodnili oni, że Polskę stać na wielkie czyny i reformy, które zapewniają jej godne miejsce wśród niepodległych państw Europy” – napisał Poseł Jarosław Zieliński w liście adresowanym do Burmistrza Sokółki Stanisława Małachwieja. Pismo zostało odczytane podczas uroczystości patriotycznych, które odbyły się w Sokółce 3 maja.

Sokólskie obchody 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło nabożeństwo w intencji Ojczyzny, jakie zostało odprawione w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Uczestnicy uroczystości zebrali się następnie w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, aby wziąć udział w mszy z udziałem pocztów sztandarowych oraz Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół w Suchowoli. Nabożeństwu przewodniczył ks. kanonik Stanisław Gniedziejko, proboszcz parafii św. Antoniego w Sokółce. Kazanie wygłosił ks. prof. Tadeusz Krahel.

GALERIA ZDJĘĆ >>>

Pragnienie wolności

– Zawsze z wielką przyjemnością przyjeżdżam do Sokółki – podkreślił na wstępie ks. prof. Tadeusz Krahel.

W kazaniu przypomniał tragiczne etapy z historii Polski.

– Narody przechodziły różne kryzysy, ale żadne państwo nie miało takich zaborczych sąsiadów, jak Polska – powiedział kaznodzieja. – Nasz naród zawsze silnie odczuwał pragnienie wolności. W czasie trwających ponad 120 lat zaborów, tylko w kościele czuliśmy się wolni. Po wojnie, kiedy inne kraje cieszyły się wolnością, Polacy nadal byli zniewoleni. 23 lata temu odzyskaliśmy niepodległość i wtedy myśleliśmy, że sami będziemy decydować o losie swojego – nareszcie wolnego – kraju. Teraz widzimy, jak ta nasza wolność i demokracja się pogmatwały. Obserwujemy obniżenie kultury politycznej, media manipulują rzeczywistością. A przecież wolne media powinny być głosem prawdy. Trzeba mieć odwagę, żeby tę prawdę głosić. Oby wszyscy, którzy są odpowiedzialni za kraj, zawsze kierowali się dobrem Ojczyzny, a my wszyscy kierujmy się sumieniem prawdy – dodał ks. prof. Tadeusz Krahel.

Kotyliony dla wszystkich

Rocznicowe obchody były kontynuowane pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zebranych powitał Zastępca Burmistrza Sokółki Piotr Bujwicki. Następnie głos zabrał Burmistrz Stanisław Małachwiej.

– Specjalnie na dzisiejszą uroczystość młodzież z naszych szkół (Gimnazjum nr 1, Zespół Szkół Integracyjnych oraz Szkoła Podstawowa nr 1 – przyp. red.) przygotowała kotyliony, które były rozdawane uczestnikom rocznicowych obchodów. Chcieliśmy w ten sposób odpowiedzieć na apel Prezydenta RP i zaakcentować barwy narodowe. Dziękuję wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy wywiesili flagi na swoich domach i zakładach pracy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku tych flag będzie jeszcze więcej – podkreślił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

– Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było wydarzeniem bez precedensu. Oto w 1791 roku znaleźli się obywatele, którzy podjęli trud ratowania i naprawy Ojczyzny. Był to głośny sygnał Polaków do samostanowienia. Dzięki twórcom Konstytucji 3 Maja uzyskaliśmy podwaliny budowy nowoczesnego państwa – powiedział Burmistrz Sokółki.

Głos zabrał również Starosta Sokólski Franciszek Budrowski, który przypomniał, że Konstytucja 3 Maja była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie.

– Możemy być dumni, że została ona uchwalona właśnie w naszym kraju – powiedział Starosta Sokólski Franciszek Budrowski.

Zastępca Burmistrza Piotr Bujwicki przeczytał pisma, jakie z okazji obchodów majowego święta przesłali  Posłowie Jarosław Zieliński, Krzysztof Jurgiel i Dariusz Piontkowski. Po złożeniu wieńców przez poszczególne delegacje, uczestnicy uroczystości obejrzeli występ Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół w Suchowoli.

Tego dnia odbyła się też akademia w sokólskim kinie „Sokół”. Na scenie wystąpili wychowankowie Przedszkola nr 3, uczniowie Gimnazjum nr 1, a także Polski Zespół Pieśni i Tańca „Chabry” z Grodna.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji i uświetnili obchody majowego święta.

Fot. D. Biziuk

(UM)

[qr-code id="1305" size="150"]


Zobacz również

Skip to content