Zlot Hufca ZHP Sokółka

W dniach 2-3 czerwca 2018 r., tradycyjnie jak co roku, w bazie harcerskiej „Kamionek” w Kamiennej Nowej, odbył się Zlot Hufca ZHP Sokółka, czyli wspólne spotkanie w harcerskim gronie, wymiana doświadczeń między drużynami, zawiązanie nowych przyjaźni, spotkanie młodszych i starszych harcerzy na wspólnym apelu, podczas zajęć programowych i gier harcerskich.

Zdjęcie grupowe

Tegoroczny zlot miał szczególny charakter. Podczas zlotu harcerze uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie ZHP. Barwy narodowe towarzyszyły uczestnikom w trakcie całego zlotu. Podczas uroczystego apelu rozpoczynającego zlot odśpiewany został hymn państwowy, na maszcie zawieszono flagę Polski a poczet sztandarowy godnie prezentował sztandar hufca. Elementem podkreślającym uroczysty charakter zlotu był również biało-czerwony kotylion zdobiący każdy harcerski mundur. Centralnym punktem zlotu było ognisko obrzędowe, na którym rozważano najważniejsze wydarzenia z historii Polski.  Każda z drużyn w ciekawy sposób przybliżyła zebranym m.in. chrzest Polski 966, Bitwę pod Grunwaldem, Kazania Sejmowe Piotra Skargi, Konfederację Barską, Rozbiory Polski, Konstytucję 3 Maja, Insurekcję Kościuszkowską, Powstanie Listopadowe, postać Marszałka Józefa Piłsudskiego i dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918r. Na zakończenie harcerze zawiązali krąg, który rozświetliły biało-czerwone balony.

Na tegorocznym zlocie, który odbywał się pod hasłem „Jest takie miejsce, taki kraj…”, spotkało się ponad 150 uczestników, instruktorów, wędrowników i harcerzy z Sokółki, Dąbrowy Białostockiej, Lipska, Nowego Dworu i Sidry z następujących gromad zuchowych i drużyn: 1 Gromady Zuchowej „Waleczne Misie”, 24 Gromady Zuchowej na próbie, 32 Gromady Zuchowej „Wilczki”, 1 Dąbrowskiej Drużyny Harcerskiej „Gladius”, 1 Sokólskiej Drużyny Harcerskiej „Atma”, 4 Nowodworskiej Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej „Złote Lwy”, 5 Sidrzańskiej Drużyny Harcerskiej „Trawersi”, 6 Lipskiej Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej „Żubry”, 32 Sokólskiej Drużyny Harcerskiej „Rudy”, Drużyny Nieprzetartego Szlaku, Kręgu Instruktorskiego, Kręgu Starszyzny Harcerskiej „PISTON”.

Podczas Zlotu nie zabrakło także znamienitych gości. Zlot odwiedziła oraz uczestniczyła w ognisku obrzędowym hm. Hanna Horodeńska – Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP, która podziękowała za miniony rok współpracy a także pogratulowała tak licznego i prężnie działającego sokólskiego środowiska harcerskiego. Druhna Komendant podarowała harcerzom Dąb na 100-lecie ZHP, który przedstawiciele władz hufca, w otoczeniu uczestników zlotu, posadzili w hołdzie Ryszardowi Kaczorowskiemu patronowi Chorągwi Białostockiej.

Dni Zlotu upłynęły w miłej atmosferze, uczestnicy spędzili ten czas na zajęciach programowych. Był bieg patrolowy „Kocham Cię Polsko!” sprawdzający wiedzę o Polsce i ZHP oraz dzień w kręgu gier: „Koło Fortuny”, „Jaka to melodia” i „Tak to leciało”. Najmłodsi uczestnicy zlotu uczestniczyli w „Turnieju Planszówkowym”, „Wielkiej Pięćdziesiątce” i zuchowym zwiadzie.

Niedziela – ostatni dzień zlotu – to oprócz zajęć programowych czas na skupienie i refleksję. Harcerze uczestniczyli w polowej mszy świętej, na którą przybyli mieszkańcy Kamiennej Nowej.  Zlot zakończył uroczysty apel, podczas którego wręczono podziękowania i upominki.

Słoneczna pogoda, uśmiechy na rozgrzanych słońcem twarzach, ognisko, do późnych godzin nocnych i przeżyte przygody na nadbiebrzańskich terenach, na długo zostaną w pamięci uczestników. Wszyscy świetnie się bawili. Nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć odliczanie do kolejnego Zlotu, który już za rok.

Komenda Hufca w Sokółce składa serdeczne podziękowania kadrze programowej, kuchennej i medycznej za zaangażowanie i pomoc przy organizacji Zlotu. Komenda Hufca serdecznie dziękuje Urzędowi Miejskiemu w Sokółce za wsparcie przy organizacji wydarzenia.

Hufiec ZHP Sokółka

Skip to content