Happening na niebiesko

W piątek 13 kwietnia 2018 roku plac przed kinem Sokółce wypełnili wychowankowie sokólskich szkół i przedszkoli, którzy wzięli udział w happeningu „Jesteśmy różni ale tak samo ważni”. Zorganizowano go w ramach obchodów Światowych Dni Autyzmu.

Czym jest autyzm? To tajemnicze zaburzenie u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Dla kogoś zdrowego trudno nawet wyobrazić sobie, że sól może być kwaśna, śnieg może parzyć, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata. Jest ono po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Z inicjatywy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce nasze miasto od trzech lat uczestniczy w obchodach Światowych Dni Autyzmu. Organizowane są one pod Honorowym Patronatem Burmistrza Ewy Kulikowskiej.

Wśród uczestników happeningu nie zabrakło Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej oraz Zastępcy Burmistrza Adama Kowalczuka. Pani Burmistrz powitała wszystkich obecnych i zaprosiła do wspólnej zabawy. Głos zabrała również Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce Maria Lilla Andrzejewska.

Uczestnicy happeningu otrzymali niebieskie balony, które na znak pani Burmistrz poszybowały w niebo.

Kolejnym punktem programu były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się: chór Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce, Przedszkoli 1,4 i 5 w Sokółce oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie. Występy zakończył solowy występ 8-letniej Judyty Kirpszy z Janowszczyzy, która wykonała „Piosenkę o książeczce”.

Uczestników happeningu zabawiali artyści z grupy Cyrkplozja z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku.

Na zakończenie na wszystkich czekał niebieski tort.

Tego samego dnia w ramach obchodów Światowych Dni Autyzmu w SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 zorganizowano konferencję „W poszukiwaniu przyczyn i dróg wyjścia z trudności w uczeniu się i funkcjonowaniu w życiu codziennym. Jej organizatorzy to: SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce we współpracy z Podlaskim Centrum Słuchu i Mowy w Białymstoku oraz Centrum Edukacyjno – Medycznym AXON w Białymstoku pod Honorowym Patronatem Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej.

(UM)
Skip to content