Menu / szukaj

75 lat po sowieckiej agresji

Historycy są zgodni, że tego dnia nastąpił IV rozbiór Polski. 17 września 1939 roku Sowieci – bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny – dokonali zbrojnej napaści na Polskę. 75 rocznicę tamtego tragicznego wydarzenia upamiętniono w Sokółce.

W środę 17 września Zastępca Burmistrza Sokółki Krzysztof Szczebiot wspólnie ze Strażą Miejską, Dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce Mirosławem Bielawskim, Radnym Powiatowym i Dyrektorem Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sokółce Antonim Jackiewiczem oraz Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 Zbigniewem Laszukiem złożyli kwiaty pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru. Pomnik znajduje się obok kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, Świadkami uroczystości byli sokólscy Sybiracy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Sztafeta Niepodległości

sztafeta_niepodleglosci

Sokólski Ośrodek Kultury informuje i zaprasza do udziału w imprezach towarzyszących 95. Obchodom Bitwy Niemeńskiej – I Sztafecie Niepodległości (program sztafety w załączeniu obok) oraz do skorzystania  przez mieszkańców naszego powiatu z bezpłatnego zwiedzenia Muzeum Ziemi Sokólskiej przy Sokólskim Ośrodku Kultury (ul. Piłsudskiego 2) w dniu 20 września (sobota), w godz. 10:00 – 14:00.

Krystyna Kostera

Relacja wideo z „Pożegnania Lata 2014″

Setki mieszkańców gminy Sokółka bawiły się na tegorocznym Pożegnaniu Lata. Organizatorzy zadbali o różnorodne atrakcje. Były, trzymające w napięciu, pokazy ratownictwa i walki bokserskie oraz skoki na bungee. Dużo śmiechu zagwarantował Turniej „Sami Swoi”. Na najmłodszych czekały pompowane place zabaw i profesjonalni animatorzy. Na zakończenie wieczoru, publiczność porwały koncerty gwiazd: Gosi Andrzejewicz i zespołu Weekend. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji Telewizji Sokółka:

Sokolka.tv

Sokółka pożegnała lato

poz_lata_2014-029

Stało się już tradycją, że na początku września Sokółczanie bawią się podczas imprezy plenerowej  Pożegnanie Lata. Nie inaczej było i tym razem. Pożegnanie Lata zorganizowano w niedzielę 14 września na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce. Na wspólną zabawę zaprosili: Burmistrz Sokółki, Sokólski Ośrodek Kultury oraz OSiR.

Zabawa trwała od godz. 14 do 22. W tym czasie przez stadion przewinęły się tysiące sokółczan.

ZOBACZ WIĘCEJ

Święto patrona cerkwi

W piątek 12 września obchodzono odpust św. Aleksandra Newskiego, który jest patronem sokólskiej cerkwi. W dorocznym święcie uczestniczyły tłumy wyznawców prawosławia.

Uroczystościom przewodniczył abp Jakub, zwierzchnik Diecezji Białostocko–Gdańskiej. Przed wejściem do świątyni jego Ekscelencję powitali m.in. przedstawiciele samorządu gminnego – Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej oraz Zastępca Burmistrza Piotr Bujwicki. Wśród witających była również młodzież z sokólskiego bractwa prawosławnego.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Spotkanie z poezją

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na promocję tomiku poezji Mirosławy Kiczuk pt. „Wypędzenie z raju”. Początek spotkania 24 września (środa) o godz. 17:00 w czytelni biblioteki, Os. Centrum 21. 

Mirosława Kiczuk urodziła się i mieszka w Warszawie, jest magistrem farmacji, absolwentką Akademii Medycznej, masażystką, bioterapeutką oraz matką dwóch synów i dwóch córek. Poezję zaczęła pisać w październiku 2003 roku.

Jest autorką tomików wierszy „Przerwane milczenie”(2005), „Pod gwiazdami” (2006), współautorką almanachu poetyckiego „Strumienie życia” (2005), antologii satyry „Piórem cięte” (2006). Została nagrodzona w konkursach literackich: „Twórczość jesieni życia” (2008) – poezja, „Moja pierwsza Miłość” (2009) – poezja, „Najważniejszy dzień z życia” (2010) – poezja, proza, „Nowe czasy, nowe życie” (2011) – poezja, proza.

(KB)

Wideo spotkanie z Anną Musiałówną

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na kolejne (już 10) wideo spotkanie z cyklu Spotkania z pasjami. Gościem będzie Anna Musiałówna – reporterka tygodnika Polityka. Będzie opowiadała o swojej pasji – fotografii reporterskiej. Początek spotkania o godz. 11:00, 18 września 2014 r. (czwartek), w czytelni biblioteki.

Źródło: Szumofobia.pl
Źródło fot. Szumofobia.pl

Pani Anna Musiałówna ma korzenie świętokrzyskie, mieszkała w Suchedniowie, małej miejscowości znajdującej się na tamtejszych terenach. Podążając za sugestią nauczycielki wyjechała jednak do Warszawy, gdzie rozpoczęła naukę w Szkole Baletowej, którą ukończyła w 1967 roku. Do Pani Anny, rodzinny Suchedniów powracał jeszcze wielokrotnie. Pani Musiałówna odwiedzała go szczególnie chętnie od czasu, gdy nawiązała kontakt listowny a następnie osobisty z wybitnym pisarzem Gustawem Herlingiem- Grudzińskim, autorem m.in. ,,Innego Świata”, który pochodził z tego samego miasteczka. Sentymentalne podróże i wspomnienia z rodzinnych stron były tematem wielu spotkań, które trwały aż do śmierci pisarza w 2000 roku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Połącz rozrywkę z rozwojem intelektualnym

orient_szachy

Klub szachowy LUKS „Orient” Sokółka zaprasza dzieci (najlepiej w wieku 6-10 lat) na zajęcia w szkółce szachowej. Zajęcia odbywają się w Sokólskim Ośrodku Kultury. Zapisy na pierwszy semestr 2014/2015 trwają do końca września 2014 w SOK ul. Grodzieńska 1 (środy w godz.16.00-18.00, piątki 16.30 – 20.30) lub telefonicznie 603589493 lub e-mail: kontakt@luksorient.pl.

Zajęcia odbywać się będą we środy w godz. 17.00-18.00

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/LUKSOrientSokolka

http://www.luksorient.pl

Prezes LUKS Orient Sokółka
Wojciech Zajkowski

Na Dożynkach w Sokółce

Zwykle odbywały się w sierpniu lub na początku września. W Polsce obchodzono je już w XVI wieku. Właściciele majątków ziemskich urządzali Dożynki dla żniwiarzy w nagrodę za wykonaną pracę i zebrane plony. W naszej gminie tegoroczne Dożynki odbyły się w niedzielę 7 września w Sokółce.

dozynki_2014-013

– Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb – z tymi słowami zwrócił się do uczestników dożynkowych uroczystości Piotr Bujwicki, Zastępca Burmistrza Sokółki.

ZOBACZ WIĘCEJ