Menu / szukaj

Ferie zimowe w świetlicach środowiskowych

W Świetlicach Środowiskowych „Koniczynka” i „Stokrotka” w czasie ferii zimowych nie będzie czasu na nudę, planowane są: wyjścia na basen, na sanki, dyskotekę w Kawiarni „Lira, zajęcia z języka angielskiego, turnieje gier planszowych, konkursy plastyczne i wiele, wiele innych atrakcji.

Punktem kulminacyjnym ferii będzie wyjazd do Warszawy w dniu 1 lutego 2018 r. dla 15 najstarszych, stałych podopiecznych świetlic, którzy odwiedzą Centrum Nauki Kopernik oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wycieczka odbędzie się dzięki grantowi otrzymanego z Banku BGŻ BNP Paribas.

Świetlice środowiskowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-17.00 i codziennie zapewniają ciepły posiłek dzięki programowi Żółty Talerz ze środków Kulczyk Foundation. Świetlice prowadzone są z dotacji Urzędu Miejskiego w Sokółce.

Zapraszamy do świetlic dzieci z rodzin korzystających głównie z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 oraz rodzin mających problemy wychowawcze.

Fundacja SFL

Poseł Baszko głosuje „ZA” Województwem Podlaskim

Podczas 56. Posiedzenia Sejmu Mieczysław Kazimierz Baszko Poseł na Sejm RP zgłosił poprawki, na które będzie głosował i o które zabiega już nie po raz pierwszy. Chodzi m.in. o zmniejszenie wydatków na wojska lądowe z obrony narodowej o kwotę 2mln zł i przeznaczenie ich na rezerwy celowe, które będą przeznaczone na remont kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, w którym dokonał się Cud Eucharystyczny (wydatki majątkowe).

Mając na uwadze potrzeby rozwoju gospodarczego woj. podlaskiego, konieczne jest dokonanie modernizacji Cukrowni w Łapach (woj. podlaskim). W tym celu należy również zmniejszyć wydatki Obrony Narodowej na Wojska Lądowe o kwotę 100 mln zł z przeznaczeniem na utworzenie nowej pozycji z rezerwy celowej na wspomniany cel.

Kolejnym Krokiem Posła jest zmniejszenie wydatków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o kwotę 10 mln zł w urzędach naczelnych i centralnych organów administracji rządowej oraz przeznaczenie ich na utworzenie nowej rezerwy celowej na rozbudowę Szpitala Powiatowego w Łapach w woj. podlaskim.

Ponadto, należy dodatkowo zmniejszyć wydatki o kwotę 15 mln zł Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w urzędach naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa z przeznaczeniem na utworzenie rezerwy celowej na rozbudowę Szpitala Powiatowego w Sokółce w woj. Podlaskim na blok operacyjny.

Biuro Poselskie
Mieczysława Kazimierza Baszko

Całe życie w Pawełkach

Ciężka praca, mało mięsa, dużo chleba i… unikanie lekarzy – tak brzmi recepta na długowieczność podana przez Władysławę Dowgiert z Pawełek koło Sokółki. 10 stycznia 2018 roku Pani Władysława skończyła 100 lat.

100 urodziny Pani Władysławy

Rodzina mówi o niej, że ma tyle samo lat, co polska niepodległość. Władysława Dowgiert prawie całe swoje życie spędziła w Pawełkach. Tutaj przyszła na świat, tutaj znalazła męża, urodziła cztery córki i syna. Pani Władysława pracowała na roli, była też krawcową. Nigdy nie bała się ciężkiej pracy. Od 1982 roku jest wdową.

-Mama pochodzi z długowiecznej rodziny. Jej siostry dożyły 98 i 92 lat. Ale setnych urodzin nikt u nas jeszcze nie obchodził – usłyszeliśmy od dzieci szacownej Jubilatki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Przy świątecznym stole

Były jasełka, wspólne śpiewanie kolęd, życzenia, modlitwa i świąteczny poczęstunek – taki przebieg miało Spotkanie Bożonarodzeniowe, które przygotowano w niedzielę 7 stycznia 2018 roku na placu przed kinem „Sokół” w Sokółce. Do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zaprosiła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Współorganizatorami spotkania byli: Sokólski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Q Pomocy.

Spotkanie Bożonarodzeniowe 2018

Podobne spotkania przy świątecznym stole organizowane są w Sokółce od 2015 roku w okolicach świąt wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Zainicjowała je Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Do przygotowania tego wydarzenia Pani Burmistrz zaprosiła Stowarzyszenie Q Pomocy i Sokólski Ośrodek Kultury. Pomocą służyli też wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce.

Członkowie Stowarzyszenia Q Pomocy – przy pomocy sponsorów – zajęli się przygotowaniem poczęstunku na świątecznym stole. ZOBACZ WIĘCEJ

Trzej Królowie przeszli ulicami Sokółki

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który w sobotę 6 stycznia 2018 roku odbył się w Sokółce. Tym samym Sokółka dołączyła do grona 644 miejscowości w całej Polsce, gdzie zorganizowano podobne wydarzenie.

Orszak 2018

Orszak Trzech Króli przemierzył sokólskie ulice już po raz trzeci. W gronie jego organizatorów znaleźli się: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Sokólski Ośrodek Kultury, sokólskie parafie oraz Szkoła Podstawowa nr 1, nr 2 i nr 3.

-Życzę wszystkim radości, szczęścia oraz błogosławieństwa bożego. Niech błogosławią nam też Trzej Królowie – powiedziała do zebranych na placu przed kinem „Sokół” Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

ZOBACZ WIĘCEJ

Na opłatku z sołtysami

W piątek 5 stycznia 2018 roku Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska spotkała się z sołtysami z terenu sokólskiej gminy. O sprawach związanych z rolnictwem rozmawiano w sali Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Spotkanie z sołtysami

W spotkaniu uczestniczyli również: Zastępca Burmistrza Sokółki Antoni Stefanowicz, Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sokółce Mirosław Mikołajczyk, a także Powiatowy Lekarz Weterynarii Paweł Antoni Mędrek.

Przedstawiciele instytucji rolniczych przedstawili bieżącą działalność swoich jednostek i omówili aktualną sytuację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń.

ZOBACZ WIĘCEJ

Umowa na realizację projektu „Szlakiem Tyzenhauza” podpisana

W dniu 3 stycznia 2018 roku w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

W imieniu Gminy Sokółka umowę o dofinansowanie na realizację projektu „Szlakiem Tyzenhauza – utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółka i Grodna” podpisała Burmistrz Sokółki Pani Ewa Kulikowska. Ze strony Ministerstwa Rozwoju umowę podpisał Podsekretarz Stanu Pan Adam Hamryszczak.

– Cieszę się z pozyskanych środków oraz liczę na to, że w przyszłości równie duże środki zewnętrzne otrzymany na realizację projektów mających na celu poprawę infrastruktury oraz wpływające na rozwój turystyki w Gminie Sokółka – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Projekt będzie realizowany z partnerami z Białorusi w Grodnie. Projekt ma służyć wymianie kulturalnej i budowaniu dobrych relacji w partnerstwie transgranicznym. Wartość projektu realizowanego przez Gminę Sokółka wspólnie z partnerami z Białorusi stanowi kwotę 2 139 254,66 euro z tego kwota dofinansowania 1 925 329,19 euro. Na ternie Gminy Sokółka wartość projektu stanowi kwotę 907 871,30 euro z tego kwota dofinansowania 817 084,17 euro.

Spośród 334 złożonych pomysłów na projekt, Gmina Sokółka znalazła się wśród 162 projektów zakwalifikowanych do złożenia kompletnego wniosku. W wyniku złożonych projektów w drugim etapie, pozytywną weryfikację i ocenę przeszły 123 projekty. Gmina Sokółka znalazła się wśród 17 projektów wybranych do realizacji i na liście rankingowej uplasowała się na drugim miejscu z uzyskana liczbą 95 pkt.

Projekt będzie realizowany w okresie od miesiąca kwietnia 2018 r. do kwietnia 2020 r. (24 miesiące).

Głównym celem realizacji projektu jest wzrost liczby turystów odwiedzających i korzystających z oferty turystycznej Sokólszczyzny i Grodzieńszczyzny.

ZOBACZ WIĘCEJ

Stawki podatków i opłat lokalnych w 2018 r.

Deklaracja

Zapraszamy do zapoznania się ze stawkami podatków i opłat lokalnych obowiązującymi na terenie gminy Sokółka w 2018 r.

Numer konta bankowego do wpłat podatków i opłat:

86 1020 1332 0000 1002 0983 4641

Wpłat podatków i opłat można dokonywać bez prowizji w Oddziale PKO Bank Polski SA w Sokółce, ul. Osiedle Centrum 20, oraz w kasie Urzędu Miejskiego w Sokółce, Plac Kościuszki 1.

ZOBACZ WIĘCEJ >>

(F)

Podsumowanie konkursu plastycznego „Świat naszych bajek”

Laureaci konkursu

Uczniowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym ph. „Świat naszych bajek” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 46 w Białymstoku. W wyniku tego powstały bajeczne prace ukazujące różne postacie z bajek m.in Bolka i Lolka, Reksia i Smerfy.

Konkurs został rozstrzygnięty w okresie świątecznym, a uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce otrzymali wspaniałe prezenty, które wręczone zostały im na apelu ogólnoszkolnym przez nauczycielkę Elżbietę Szomko.

ZOBACZ WIĘCEJ

Instruktorskie spotkanie opłatkowe

16 grudnia 2017 r. w Zajeździe Bakunówka odbyło się „Instruktorskie Spotkanie Opłatkowe” zorganizowane przez Komendę Hufca ZHP w Sokółce oraz Krąg Instruktorski. Spotkania opłatkowe co roku gromadzą instruktorów sokólskiego hufca w jednym miejscu i przy jednym stole i są okazją do integracji w duchu tradycji narodowych związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło ponad 30 instruktorów z Sokółki, Lipska, Dąbrowy Białostockiej i Kuźnicy. Wśród nich przedstawiciele władz hufca, hufcowych komisji, kapituł, zespołów i namiestnictwa.

Krąg wigilijny

Na spotkanie przybyli również zaproszeni goście reprezentujący władze lokalne, chorągwiane i kościelne. Obecni byli: Pan Adam Kowalczuk Zastępca Burmistrza Sokółki, dh. hm. Hanna Horodeńska Komendantka Chorągwi Białostockiej ZHP, dh. hm. Andrzej Bajkowski Zastępca Komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP, dh. hm. Jolanta Kitlasz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Chorągwi Białostockiej ZHP oraz kapelan hufca ks. pwd. Jarosław Grygiewicz proboszcz Parafii Prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Wigilia ekumeniczna Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny”

W piątek, 15 grudnia 2017 r. w sali „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury odbyła się wigilia ekumeniczna zorganizowana przez Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” z udziałem Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach.

Zdjęcie grupowe

Spotkanie to było połączone z podsumowaniem programu „Działaj Lokalnie X 2017” i konkursu „Opowiedz…2017”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele czterech kultur: katolickiej, prawosławnej, muzułmańskiej i romskiej oraz grupy realizujące projekty „Działaj Lokalnie”, stypendyści oraz wolontariusze sokólskich szkół. Na spotkanie przybyli również: Zastępca Burmistrza Burmistrza Adam Kowalczuk. Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Supronik, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mieczysław Baszko oraz inni zacni goście.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie opłatkowe w Bibliotece Publicznej

Zdjęcie grupowe

12 grudnia 2017 r. w czytelni Biblioteki Publicznej w Sokółce pracownicy i zaproszeni goście zgromadzili się na spotkaniu opłatkowym. 

Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce  zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie wystawiając jasełka. Dzieci przygotowywały się do występu pod kierunkiem księdza Mateusza Dobrzyńskiego.

Po przedstawieniu wspólnie odmówiono modlitwę i przełamano się opłatkiem składając nawzajem życzenia świąteczne. ZOBACZ WIĘCEJ

Radosne spotkanie opłatkowe na Przystanku Nadzieja

8 grudnia 2017 r. uczestnicy Przystanku Nadzieja wraz z wolontariuszami spotkali się przy stole nakrytym białym, lśniącym obrusem, zastawionym tradycyjnymi daniami i przy blasku choinki ustrojonej złotymi bombkami i różnobarwnymi, migocącymi lampkami.

Zdjęcie grupowe

Na stole zapalone świece z Caritasu i samodzielnie wykonane stroiki, z jedliny, orzechów i suszonych ziół. To wystarczyło, że wytworzył się świąteczny, ciepły nastrój. Pogłębiło go czytanie pięknej poezji (m.in. Cypriana K. Norwida i ks. Jana Twardowskiego) oraz fragmentów Ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa i pasterzach u żłóbka. Wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem i serdeczne życzenia: zdrowia, pomyślności, pokoju i dobra. A potem spożywanie przepysznych potraw przygotowanych przez wolontariuszy. Był barszczyk z pasztecikami, ryba po grecku, sałatka śledziowa, kutia, smerfowe ciasto, przepięknie o tej porze roku pachnące mandarynki. ZOBACZ WIĘCEJ

Mikołajki w kinie

Wypełniona po brzegi widownia kina, ciekawy spektakl, słodkie upominki od Burmistrza Sokółki i wspólne zapalenie choinki – tak wyglądało mikołajkowe popołudnie w Sokółce.

Mikołajki w kinie Sokół

W środę 6 grudnia 2017 roku Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska i Sokólski Ośrodek Kultury zaprosili najmłodszych mieszkańców Sokółki oraz ich rodziców na Mikołajki do kina „Sokół”. Młodzi widzowie obejrzeli spektakl teatralny pt. „Mikołaje wszystkich narodów łączcie się” w wykonaniu Teatru „Arkadia” z Białegostoku. Dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

Pani Burmistrz miała słodką niespodziankę dla wszystkich uczestników spotkania. Przed wyjściem z kina Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska w asyście dwóch Mikołajów i Śnieżynki obdarowywała dzieci słodyczami. ZOBACZ WIĘCEJ

Mikołaje zbierały na stypendia

5 tysięcy 17 złotych, 25 euro i 3 dolary – to efekt mikołajkowej akcji, która odbyła się w Sokółce w ramach Ogólnopolskiej Zbiórki Federacji Funduszy Lokalnych ph. „1000  Mikołajów na Dzień Dobroczynności”. Pieniądze zostaną przeznaczone  na stypendia dla ubogiej młodzieży.

Zdjęcie grupowe

W środę 6 grudnia 2017 roku ponad stu wolontariuszy Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny w mikołajkowych strojach zebrała się pod budynkiem Sokólskiego Ośrodka Kultury. Wśród nich była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Prezes Zarządu Fundacji SFL Maria Talarczyk. Przez  trzy godziny grupa prowadziła kwestę na ulicach miasta. Wolontariusze prosili też o datki w sokólskich zakładach pracy. Po przeliczeniu zebranych pieniędzy okazało się, że do puszek wrzucono ponad 5 tys. zł.

ZOBACZ WIĘCEJ