Menu / szukaj

IX Zuchowy Wielobój Sprawnościowy

19 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 3 na Osiedlu Zielonym odbył się IX Zuchowy Wielobój Sprawnościowy. Celem turnieju było podniesienie sprawności fizycznej zuchów, popularyzacja gier i zabaw wśród dzieci oraz integracja gromad zuchowych.

Zdjęcie grupowe

Gromady rywalizowały ze sobą w dwunastu konkurencjach. Wyniki:
I miejsce – 17 Gromada Zuchowa „Krasnoludkowy Ród” z Korycina;
II miejsce – 24 Gromada Zuchowa z Sokółki;
III miejsce – 1 Gromada Zuchowa „Waleczne Misie” z Sokółki;
IV miejsce – 32 Gromada Zuchowa „Wilczki” z Sokółki.
Serdecznie gratulujemy!!!

ZOBACZ WIĘCEJ

Przedszkolaki w urzędzie

W piątek 18 maja 2018 roku wychowankowie Przedszkola nr 5 w Sokółce odwiedzili Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską. Pani Burmistrz przygotowała dla dzieci słodką niespodziankę.

Zdjęcie grupowe

-Nasza dzisiejsza wizyta w Urzędzie Miejskim jest związana z obchodzonym w tym czasie Dniem Dobrych Uczynków. Z tej okazji przygotowaliśmy z dziećmi specjalne życzenia. Przedszkolaki wręczały je mieszkańcom Sokółki, a jedna z grup odwiedziła Panią Burmistrz – wyjaśniła Dyrektor Przedszkola nr 5 w Sokółce Lucyna Szymańska.

Burmistrz Sokółki obdarowała dzieci słodyczami i znaczkami z napisem „Dumni z Polski”. Pani Burmistrz zaprosiła też przedszkolaki do wspólnych zdjęć przy swoim biurku i przed siedzibą sokólskiego magistratu. Dzieci wręczyły Pani Burmistrz własnoręcznie wykonaną laurkę z podziękowaniami.

Podczas pobytu w urzędzie przedszkolaki odwiedziły również Urząd Stanu Cywilnego i Salę Obsługi Interesantów. ZOBACZ WIĘCEJ

Sokólska „Jedynka” ma 100 lat

Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej odbyły się obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokółce. Zorganizowano je w sobotę 12 maja 2018 roku.

Dyrektor SP1 w Sokółce

Uroczystość rozpoczęła msza, jaką odprawiono w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Przewodniczył jej Metropolita Białostocki Arcybiskup Tadeusz Wojda. Po nabożeństwie szkolna społeczność i zaproszeni goście – na przykościelnych schodach – pozowali do wspólnego zdjęcia.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej ostatniego przedwojennego Kierownika szkoły – Romana Pawłowskiego. Tablicę umiejscowiono na ścianie przed głównym wejściem do szkoły. Pojawił się  na niej napis: Roman Pawłowski 1897-1940, Kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1 w latach 1925-1939, Porucznik Wojska Polskiego, Członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej i kampanii wrześniowej, ofiara zbrodni katyńskiej, zamordowany w Charkowie”. W odsłonięciu tablicy asystowała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Tablicę poświęcił Metropolita Białostocki Abp. Tadeusz Wojda.

Następnie Dyrektor SP nr 1 w Sokółce Zbigniew Laszuk zaprosił Panią Burmistrz Ewe Kulikowską do wzięcia udziału w symbolicznym zasadzeniu Dębu Adam Mickiewicz. Jubileuszowa uroczystość była kontynuowana na sali gimnastycznej. ZOBACZ WIĘCEJ

Maraton spotkań z Krystyną Gudel

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Filie biblioteczne zorganizowały szereg spotkań czytelniczo-edukacyjnych. Biblioteka główna również nie zasypała gruszek w popiele. Uwieńczeniem Tygodnia Bibliotek był maraton spotkań ze znaną, lokalną autorką panią Krystyną Gudel. Odbyło się ich aż pięć jednego dnia – 14 maja 2018 r. i były podzielone na dwa bloki tematyczne.

Zajęcia w szkole

Krystyna Gudel jest emerytowaną nauczycielką nauczania zintegrowanego oraz języka polskiego. Przez wiele lat pracowała w Szkole Podstawowej w Zabielu oraz Zespole Szkół w Jaświłach. Mieszka z rodziną w Suchowoli.

Pani Krystyna jest autorką wierszy dla dzieci i dorosłych zgromadzonych w kilku tomikach. Stworzyła również przewodnik po gminie Suchowola. W 2017 r. wydała publikację „Historię pazurem wojny kreślone”, a kilka tygodni temu ukazał się najnowszy tomik wierszy pt. „Pielgrzymka codzienna”. ZOBACZ WIĘCEJ

Wernisaż Wojciecha Krupy

10 maja 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbył się wernisaż Wojciecha Krupy pt. „Akwarele”.

Wojciech Krupa to urodzony w 1963 roku amator sztuk plastycznych. Tworzy od 30 lat, próbuje swoich sił w różnych technikach plastycznych, ulubioną jest olej, ale prace wykonuje również ołówkiem i pastelami. Obecnie po raz pierwszy próbuje swoich sił w technice akwareli. Biblioteka Publiczna w Sokółce ma zaszczyt jako pierwsza zaprezentować obrazy wykonane właśnie tym sposobem. Tematami przeważającymi w pracach jest człowiek, architektura i krajobraz. Wystawę będzie można oglądać do końca maja w holu biblioteki. Pan Wojciech miał indywidualne wystawy w Białymstoku i Sokółce, uczestniczył również  w plenerach malarskich krajowych i zagranicznych.

(KB, EK)

Aneta Zamojska odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Sokółce

W ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, dzień po Dniu Bibliotekarza obchodzonego 8 maja, pani Aneta Zamojska odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Sokółce ze swoją drugą powieścią pod tytułem „Uśmiech J. „.

Pani Aneta twierdzi, że pisze książki, które pobudzają do refleksji i które sama chciałaby przeczytać. Coś w tym jest, ponieważ jej pierwsza powieść „Sekundy do szczęścia” otrzymała tytuł „Książki Roku 2016″.

Od samej autorki zgromadzeni goście dowiedzieli się, że jest ełczanką, trenerką rozwoju osobistego, szczęśliwą żoną i matką uwielbiającą odkrywcze wycieczki rowerowe, Mazury, Biebrzę i pozytywnych ludzi.

Spotkania autorskie stały się jej kolejną pasją – rozmowy o wartościach, sensie życia i celach motywują i nieustannie dostarczają inspiracji. Pani Aneta wychodzi z założenia, że najważniejsza jest współpraca z innymi ludźmi. Wówczas powstaje efekt synergii – dwie osoby działające razem uzyskają dużo lepszy efekt, niż gdyby działały oddzielnie.

Obydwie powieści pani Anety zyskały wiele pozytywnych recenzji ze strony kobiet, jak również, co zaskakujące, ze strony mężczyzn. Dlaczego zaskakujące? Ponieważ są to powieści obyczajowe z dużym nagromadzeniem emocji. Aktor Jacek Kawalec twierdzi, że dla książki „Uśmiech J.” warto odłożyć smartfon i zanurzyć się z główną bohaterką w świat prawdziwych emocji.

Biblioteka posiada obie pozycje w swoim księgozbiorze, zapraszamy do wypożyczania.

(KB, EK)

Piknik w Kruszynianach

W niedzielę 6 maja 2018 roku w Kruszynianach odbył się piknik charytatywny, z którego cały dochód przeznaczono na pomoc w odbudowie miejscowego gospodarstwa agroturystycznego „Tatarska Jurta” Rodziny Bogdanowiczów.

Spalona Tatarska Jurta

„Tatarska Jurta” spłonęła w nocy z 30 kwietnia na 1 maja br. Nieszczęście, jakie dotknęło Rodzinę Bogdanowiczów poruszyło nie tylko mieszkańców Podlasia. Słowa otuchy i pocieszenia dla pogorzelców płynęły z całej Polski. Przyjaciele Bogdanowiczów zainicjowali zbiórki, mające na celu pomoc w odbudowie zniszczonego przez ogień budynku.

Pomysłodawcą pikniku w Kruszynianach był Piotr Czaban. Pomoc zadeklarowała również Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz użyczyła organizatorom festynu scenę wraz z nagłośnieniem i namiotami. ZOBACZ WIĘCEJ

Pieśni patriotyczne z okazji Dnia Flagi

W środę 2 maja na placu przed kinem królowały barwy biało – czerwone. Tego dnia obchodzono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnicy patriotycznego święta, wśród których znaleźli się m.in. wychowankowie sokólskich przedszkoli i szkół, otrzymali od Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska – inicjatora i organizatora imprezy, chorągiewki i balony w barwach narodowych.

Wspólnemu śpiewaniu pieśni patriotycznych przewodniczyła Pani Burmistrz, a wtórowali jej zastępca burmistrza Adam Kowalczuk, Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Zbigniew Dębko, przedstawiciele służb mundurowych oraz kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych. Kolejnym punktem programu było wspólne wypuszczenie w niebo biało – czerwonych balonów.

Na uczestników uroczystości czekała słodka niespodzianka od Pani Burmistrz. Był to ogromnych rozmiarów biało – czerwony tort. ZOBACZ WIĘCEJ

Konstytucja 3 Maja ma 227 lat

Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Wielki konstytucja była owocem wysiłku patriotycznego tej części Polaków, którzy chcieli ratować Polskę przed zbliżającym się upadkiem. Udowodnili oni, że Polskę stać na wielkie czyny i reformy, które zapewniają jej godne miejsce wśród niepodległych państw Europy.

Uroczystości 3 Maja 2018 r. w Sokółce

Sokólskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło nabożeństwo w intencji Ojczyzny, jakie zostało odprawione w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Uczestnicy uroczystości zebrali się następnie w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, aby wziąć udział we mszy z udziałem pocztów sztandarowych oraz Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki. Nabożeństwu przewodniczył ks. Stanisław Gniedziejko, proboszcz parafii św. Antoniego w Sokółce i Dziekan Dekanatu Sokólskiego. Kazanie wygłosił ks. prof. Tadeusz Krahel.

Rocznicowe obchody były kontynuowane pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy obchodów otrzymali biało-czerwone kotyliony, wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce. W klimat trzeciomajowego święta wprowadzili zebranych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce, którzy zaprezentowali się w polonezie.

ZOBACZ WIĘCEJ

Motocykliści rozpoczęli sezon

Ponad 300 motocyklistów z różnych zakątków północno – wschodniej Polski przyjechało w sobotę 28 kwietnia 2018 roku do Sokółki na zaproszenie Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej, aby uczestniczyć w II Rozpoczęciu Sezonu Motocyklowego. Honorowym Patronem imprezy był Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Zlot motocyklistów rozpoczęła msza, którą odprawiono w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce. Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie motocykli. Następnie zorganizowano przejazd ulicami miasta na Plac Kościuszki.

Zebranych powitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Organizatorom imprezy pogratulował Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski.

Pani Burmistrz podziękowała wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu zlotu – Wojciechowi Haponik, Tadeuszowi Rybnik, Krystianowi Paszko, Bogusławowi Janusz, Grzegorzowi Sosińskiemu, Patrykowi Fiedorowicz, Piotrowi Karolczuk, Krzysztofowi Matczakowi oraz ks. Tomaszowi Oświecińskiemu. ZOBACZ WIĘCEJ

Na Złotych Godach w Sokółce

Każda wielka miłość zaczyna się od zauroczenia – przekonywali małżonkowie, którzy w piątek 27 kwietnia 2018 roku świętowali w Sokółce Złote Gody. Na uroczystość zaprosiła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Dostojnym Jubilatom towarzyszyły najbliższe rodziny. Wszystkich przybyłych powitała Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sokółce Elżbieta Jakimik.

Kiedy pół wieku temu stawaliście Państwo na ślubnym kobiercu, towarzyszył Wam Marsz Mendelsona. Niech tenże marsz przeniesie nas wspomnieniami do tamtej chwili – powiedziała Elżbieta Jakimik.
Pani Kierownik poinformowała obecnych, że Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wystąpiła do Prezydenta RP o przyznanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dla par z miasta i gminy Sokółka. Decyzją Prezydenta takie medale przyznano 54 parom. ZOBACZ WIĘCEJ

Książkowe Emporium – w karuzeli książek i emocji

23 i 24 kwietnia 2018 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła młodych czytelników na warsztatach pod hasłem Książkowe Emporium – w karuzeli książek i emocji. Spotkania zostały przeprowadzone na podstawie wyjątkowej książki, naszpikowanej dziecięcymi emocjami i pragnieniami – „Panna Jones i Książkowe Emporium” Sylvi Bishop. 

Książkowe Emporium w bibliotece

Pierwsze zajęcia odbyły się w Filii Bibliotecznej Nr 2 w ciekawej scenerii Sali Samolotów. Pod sufitem wśród wielu gwiazd latały papierowe, kolorowe myśliwce, których szczegóły maskowania dzieci mogły oglądać przez teleskop. Spotkanie rozpoczęto od prezentacji książki i czytania jej fragmentu, w którym zaprezentowana została główna bohaterka Znajda Jones i jej zaskakujący sekret. Następnie przedstawiona została strona Polona Typo, która umożliwia stworzenie unikalnego napisu z tysięcy liter z książek, plakatów czy map powstałych na przestrzeni przeszło sześciu wieków polskiej historii! Kolejnym krokiem była praca w grupach. Każda z nich miała za zadanie stworzenie książeczki oraz wklejenie w nią liter stworzonych poprzez omówioną aplikację. Dzieci tak bardzo przejęły się sekretem Panny Jones, że postanowiły jej pomóc w nauce alfabetu. Każde z nich stworzyło dla niej po jednej ozdobionej literce. Zajęcia w filii wpisały się również w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony 23 kwietnia. ZOBACZ WIĘCEJ

Marek Tochwin podzielił się wiedzą o ASG

19 kwietnia 2018 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła pana Marka Tochwina – pasjonata replik broni ASG, który podzielił się swoją pajsą z uczniami klasy I o profilu mundurowym z LO w Sokółce.

Pokaz replik broni w bibliotece

ASG to skrót od angielskiego „Air Soft Guns” odnoszący się do replik broni palnej lub używany jako określenie zjazdów airsoftowców, czyli tzw. „strzelanki”. Sport ten jest najtańszą alternatywą dla sportów strzeleckich. ASG jest dobrym sposobem na nudę, w bardzo aktywny i ciekawy sposób bawić się może praktycznie każdy, bez względu na płeć. Ale jak w każdym sporcie i w airsofcie istnieje ryzyko kontuzji, pan Marek mówił więc też o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wzajemnym szacunku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Żonkile wyrazem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim

19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Zdjęcie grupowe

Od sześciu lat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Natomiast Biblioteka Publiczna w Sokółce dołączyła do tej akcji po raz trzeci. W tym roku nasze zaproszenie na spotkanie warsztatowe przyjęli uczniowie klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej W Geniuszach z panią Aleksandrą Klimczak-Radkiewicz oraz uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Boguszach z panią Martą Fornal.

Spotkanie rozpoczęto od przypięcia uczniom papierowych żonkili – symbolu powstania. Następnie młodzi goście poznali miejsce i osoby związane z powstaniem w getcie warszawski dzięki prezentacji multimedialnej pt. „Getto Warszawskie”. Następnym krokiem była praca w grupach podczas której uczniowie poznali różne sposoby upamiętniania wydarzeń historycznych i ich bohaterów. ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie w wiosennym klimacie

W środę 18 kwietnia 2018 roku w Kawiarni „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury odbyło się Spotkanie Sprawnych Inaczej. Uczestniczyli w nim wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej i Specjalnych Ośrodków Wychowawczych z terenu powiatu sokólskiego.

Pan Henryk Cudnik

Zebranych powitał Przewodniczący Zarządu Rejonowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sokółce Henryk Cudnik. To właśnie ta organizacja była organizatorem przedsięwzięcia. Środki na jego przygotowanie przekazał Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce.

-Nasze dzisiejsze spotkanie służy integracji i zawieraniu nowych przyjaźni. Jego hasło przewodnie brzmi „Wiosenne spotkanie”. Życzę wszystkim udanej zabawy – powiedział Henryk Cudnik.

ZOBACZ WIĘCEJ

Dzień Autyzmu w Przedszkolu nr 5

Zdjęcie grupowe

W środę 18 kwietnia 2018 roku Przedszkole nr 5 w Sokółce przyłączyło się do obchodów Światowych Dni Autyzmu.

W ramach obchodów zorganizowano festyn na placu przy przedszkolu. Wychowankowie placówki mogli pojeździć konno i wziąć udział w różnych zabawach. Z uczestnikami festynu spotkała się Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz razem z przedszkolakami wypuściła w niebo niebieskie balony – symbol Światowych Dni Autyzmu. Wręczyła też przedstawicielom przedszkola wielkoformatowe zdjęcie autorstwa Krzysztofa Frejusa. ZOBACZ WIĘCEJ