Menu / szukaj

Wojciech Haponik opowiadał o swych podróżach

14 marca Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła turystę motocyklowego Wojciecha Haponika, który dwukrotnie opowiadał o swojej podróży do Rumunii. Jako pierwsi wysłuchali go uczniowie wraz z opiekunką panią Agnieszką Kuklik z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce, natomiast po południu odbyło się spotkanie z mieszkańcami Sokółki.

Wojciech Haponik

Pasja do podróży zrodziła się ponad 20 lat temu. Motorem napędowym wyprawy do Rumunii było zainteresowanie legendą o Drakuli oraz chęć obejrzenia pól minowych powstałych w trakcie wojny domowej w byłej Jugosławii. Pan Wojtek w Rumunii był 5 razy na przestrzeni 6 lat. Na spotkaniach przekonywał, że nie warto jeździć na tzw. wycieczki „exclusive”, skoro za połowę ceny można uprawiać turystykę motoryzacyjną. Pozwala ona na swobodne i spontaniczne zwiedzanie danego kraju poprzez jazdę wśród niesamowitych krajobrazów, zwiedzanie mało znanych miejsc i osobisty kontakt z ich mieszkańcami.

ZOBACZ WIĘCEJ

Siatkarze SP1 z awansem do najlepszej ósemki w województwie

7 marca 2018 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie odbył się turniej finałowy grupy północnej województwa podlaskiego w piłce siatkowej chłopców. Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn z trzech powiatów: Suwalskiego, Augustowskiego i Sokólskiego.

Zdjęcie grupowe

Sokółkę reprezentowały dwie szkoły: SP1 oraz SP2 z Oddziałami Integracyjnymi. Zespoły zostały podzielone na 2 grupy. Drużyna SP1 Sokółka po zwycięstwie z Gimnazjum w Janówce i porażce z Gimnazjum nr 7 w Suwałkach zajęła 2 miejsce w grupie i awansowała do finałowej czwórki.  W drugiej grupie ekipa SP2 po zwycięstwie z SP2 Suwałki i porażce z SP2 Augustów również uplasowała się na drugiej pozycji z awansem do finałów.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie z przedstawicielami PKP PLK ws. wiaduktu

W poniedziałek 12 marca 2018 r. w siedzibie Rejonu Dróg Wojewódzkich w Sokółce odbyło się robocze spotkanie w sprawie budowy wiaduktu nad torami kolejowymi na ulicy Kryńskiej.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku i Rejonu Dróg Wojewódzkich w Sokółce oraz Gminy Sokółka.

W czasie spotkania omawiano szczegóły dotyczące realizacji projektu inwestycyjnego i porozumienia między stronami inwestycji polegającej na budowie wiaduktu nad torami PKP i rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 674 w Sokółce. ZOBACZ WIĘCEJ

Mroźny luty obfity w spotkania

Miesiąc luty, choć za oknem niezwykle zimny, to w Filli nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce był obfity w spotkania czytelnicze, edukacyjne oraz plastyczne.

Zajęcia w filii biblioteki

W związku z Walentynkami obchodzonymi tradycyjnie 14 lutego 2018 r., biblioteka zaprosiła w swoje progi dzieci i młodzież ze świetlicy środowiskowej Stokrotka. Celem spotkania była prezentacja oraz nauka wykonywania kartek metodą quillingu. Na początku spotkania panie bibliotekarki Małgorzata Godlewska i Marta Bielska zaprezentowały przykładowe kartki o tematyce walentynkowej. Była to jedynie inspiracja, gdyż jak się okazało ogromna wyobraźnia i wrażliwość artystyczna dzieci pozwoliła stworzyć prawdziwe dzieła sztuki : ) Powstały różnego rodzaju wzory: od tradycyjnych serduszek, przez piękne kwiaty, a nawet niezwykle pracochłonne kotki. Mamy nadzieję, że każdy adresat kartki był zadowolony z otrzymania samodzielnie i pracochłonnie wykonanej laurki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Spotkanie z Marianną Szulborską

Arianna Szulborska

28 lutego 2018 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce gościła podróżniczkę Mariannę Szulborską z najnowszym dziennikiem podróży zatytułowanym „Grecja w cieniu Olimpu”.

Pani Marianna jest emerytowaną nauczycielką języka rosyjskiego. Po przejściu na emeryturę podróżuje po Europie, Azji i Afryce. Odwiedziła już 33 kraje. Za cel podróży obiera najczęściej miejsca święte. Swoimi doświadczeniami i wrażeniami dzieli się z ludźmi w „Dziennikach Podróży”.

ZOBACZ WIĘCEJ

Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej

22 lutego, każdego roku, na całym świecie skauci obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. W tym szczególnym dniu, dniu urodzin założyciela skautingu sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony Olave Baden-Powell skauci przesyłając życzenia myślą o sobie wzajemnie, dziękują za przyjaźń i wspólną służbę.

Harcerze Hufca ZHP Sokółka

W sobotę, 24 lutego 2018 r., harcerze z Hufca ZHP Sokółka im. hm. Witolda Biziuka spotkali się w sali „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury na hufcowym świeczkowisku z okazji Dnia Myśli Braterskiej, przygotowanym przez Radę Namiestnictwa Wędrowniczego „Brzask”. Spotkanie prowadziły: phm. Edyta Wilkiel komendant hufca oraz pwd. Justyna Samojło namiestnik wędrowniczy. Na spotkanie przybyło ok. 200 osób – zuchów, harcerzy, wędrowników, instruktorów z Sokółki, Nowego Dworu, Lipska, Dąbrowy Białostockiej, Korycina i Sidry, przedstawicieli władz hufca oraz przyjaciół harcerstwa.  ZOBACZ WIĘCEJ

Najzdolniejsi uczniowie otrzymali stypendia Burmistrza Sokółki

W dniu 19 lutego 2018 r. Burmistrz Sokółki Pani Ewa Kulikowska wręczyła stypendia naukowe 159 uczniom szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Sokółka. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokółce.

Stypendia Burmistrza Sokółki

Gratulując wyników Pani Burmistrz powiedziała: ,,Jestem z was dumna i każdemu z osobna dziękuję za pracę i trud, ale podziękujmy również Waszym nauczycielom i rodzicom. Co roku przybywa w mieście stypendystów, których należy na pewno promować i pokazywać ich osiągnięcia. Jeśli ktoś wybija się ponad przeciętną, sięga po laury w konkursach i olimpiadach, należy to docenić i nagrodzić’’.

Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas gimnazjalnych SP nr 1, na którą składało się przedstawienie wyreżyserowane przez Panią Bożenę Rudź. Swoim czarem zebranych urzekły występy mażoretek, które przedstawiły układy taneczne przygotowane przez Panią Katarzynę Reszuta i Panią Magdalenę Breńko. Sala wypełniona była rodzicami, którzy gromko oklaskiwali swoje pociechy. ZOBACZ WIĘCEJ

Dzień Zakochanych w bibliotece

Walentynki w bibliotece

Miłość jest pojęciem trudnym do zdefiniowania, może odnosić się do różnych stanów ducha i emocji. Wielu sądzi, że uczucie to występuje jedynie pomiędzy dwiema osobami, pod postacią silnej więzi, dostarczając im pozytywnej emocji. Gdy jednak zastanowimy się głębiej, możemy dostrzec, że miłość może mieć znacznie szersze znaczenie i różne formy oraz posiadać niejedno imię.

Aby udowodnić tę tezę 14 lutego 2018 r. „Dzień Zakochanych” Oddział dla Dzieci Biblioteki Publicznej świętował nietypowo, pod hasłem Bezpieczne Walentynki w bibliotece – Zagrożenie nie tylko w sieci”. Pani Aneta Lisowska – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – w ramach profilaktyki używania nowych narkotyków, tzw. „dopalaczy” przekonywała piątoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce, że dbanie o własne bezpieczeństwo wynika ze sztuki kochania siebie i swoich bliskich. Na zakończenie uczniowie otrzymali po „słodkości” opatrzonej walentynkową myślą: Dbaj o swoje bezpieczeństwo z miłości do siebie i do tych, których kochasz.

ZOBACZ WIĘCEJ

Oferta funduszu pożyczkowego

Fundusz Pożyczkowy Agencji Rozwoju Regionalnego ARES S. A. w Suwałkach wspiera rozwój przedsiębiorczości w województwie podlaskim, a także warmińsko-mazurskim, poprzez udzielanie preferencyjnych pożyczek na rozwój działalności (na inwestycje lub kapitał obrotowy) oraz na założenie własnej działalności. Fundusz często wspiera inwestycje objęte wysokim ryzykiem, na które banki nie udzielają kredytów.

Od 2018 roku dostępna jest nowa pula środków do wykorzystania w ramach Funduszu Pożyczkowego Agencji ARES. W tym roku z oferty skorzystało już kilkunastu przedsiębiorców. Duże zainteresowanie wynika ze wsparcia od strony Agencji w przygotowaniu dokumentacji oraz przyjazne nastawienia do przedsiębiorców. Agencja zapewnia pomoc i wsparcie wykwalifikowanych konsultantów. Nieodzownym elementem jest korzystna oferta – oprocentowanie pożyczki w zależności od kondycji i ryzyka przedsięwzięcia wynosi obecnie od 2,85% do 5,85% i jest stałe w okresie kredytowania. Maksymalna kwota wsparcia to 1,2 mln złotych na maksymalny okres 60 miesięcy.

Korzyści dla przedsiębiorcy można mnożyć, jednak najistotniejsze to:

  • finansowanie prorozwojowej działalności w firmie,
  • łatwiejszy dostęp w porównaniu do wsparcia bankowego i szybka ścieżka decyzyjna,
  • wsparcie informacyjno-doradcze,
  • bezpłatne konsultacje i pomoc w przygotowaniu dokumentów,

Kwota pożyczek, która może zostać udzielona w 2018 roku, jest ograniczona, zatem warto już teraz przemyśleć, czy nie skorzystać z narzędzia pozwalającego na wprowadzenie rozwiązań, które pomogą firmie nowo powstałej lub działającej na rynku wypłynąć na szerokie wody.

DO POBRANIA: Pełna treść informacji

Mariusz Szmidt

Wystawa pokonkursowa tkanin dwuosnowowych

13 lutego 2018 roku w Muzeum Ziemi Sokólskiej odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej XXV Konkursu na Tkaninę Dwuosnowową.

Wystawa tkanin dwuosnowowych w Muzeum Ziemi Sokólskiej

Na wernisażu mieliśmy zaszczyt gościć znakomite tkaczki tkaniny dwuosnowowej: Teresę Pryzmont, Bernardę Rość, Danutę Radulską, Lucynę Kędzierską, Helenę Gołko, Karolinę Radulską, Agnieszkę Iwanicką, Ludgardę Sieńko, Alicję Kochanowską i Kazimierę Makowską.

W 2017 roku odbył się jubileuszowy, XXV Konkurs na Tkaninę Dwuosnowową. W tym roku stanowił on część szerzej zakrojonego ogólnopolskiego konkursu poświęconego tkaninie ludowej, realizowanego w ramach projektu „Kraina Wątku i Osnowy – konkurs i warsztaty” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Tematem przewodnim  tegorocznego konkursu była „Droga przez wieś”. Organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, a współorganizatorami Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Janowie,  Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Zarząd Główny w Lublinie. ZOBACZ WIĘCEJ

Sokolski UTW ma 10 lat

Istnieje od stycznia 2008 roku. W chwili rozpoczęcia działalności liczył 50 osób. Obecnie na zajęcia uczęszcza 137 słuchaczy. W sobotę 10 lutego 2018 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce obchodził dziesiąte urodziny. Galę zorganizowano w kinie „Sokół”.

W jubileuszowy spotkaniu uczestniczyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Adamem Kowalczukiem.

10 lecie UTW

Pani Burmistrz pogratulowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju sokólskiego UTW. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wręczyła Prezes UTW Elżbiecie Haponik grawerton następującej treści:

„Składam serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania i szacunku za podejmowane działania na rzecz aktywizacji, edukacji i integracji społeczności osób starszych.

ZOBACZ WIĘCEJ

Tłusty Czwartek w kinie

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zaprosiła wszystkich miłośników kina na pączkową ucztę. W Tłusty Czwartek 8 lutego 2018 roku w sokólskim kinie „Sokół” odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom”. Rozpoczęła je degustacja pączków.

Każdy, kto wchodził do kina, mógł poczęstować się pączkami i wziąć udział w loterii fantowej. Zarówno pączki jak i loterię przygotowała Pani Burmistrz Ewa Kulikowska.

Pączki na DKFie

-Do pączków są dołączone karteczki. Na niektórych z nich mamy wypisane numery, a na innych – uśmiechnięte buzie. Ci z Państwa, którzy wylosowali pączki z numerami, wygrali upominki w postaci książek, publikacji i gadżetów z naszych miast partnerskich i współpracujących we wspólnych projektach. Wszystko to w ramach akcji “Poznaj miejscowości przyjazne Sokółce” – wyjaśniła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

ZOBACZ WIĘCEJ

Jak dzieci widzą święta

Wykonane różną techniką prace zgłoszono na – adresowany dla dzieci – konkurs plastyczny o świętach, który ogłosił Pani Burmistrz Ewa Kulikowska na swoim facebooku. Laureatów konkursu ogłoszono podczas spotkania, które odbyło się we wtorek 6 lutego 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Sokółce.

Zdjęcie grupowe

Na konkurs wpłynęło 11 prac o tematyce bożonarodzeniowej. Wszyscy autorzy rysunków otrzymali nagrody bądź wyróżnienia.

-Gratuluję wam talentów plastycznych. Mam nadzieję, że w przyszłym roku też weźmiecie udział w podobnym konkursie – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Razem z Panią Burmistrz gratulacje młodym plastykom złożyli Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk oraz Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce Piotr Rygasiewicz.

ZOBACZ WIĘCEJ

Podpisanie umowy na realizację projektu „Wykonanie placu zabaw nad zalewem w Sokółce”

W dniu 12 lutego 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W imieniu Gminy Sokółka umowę o dofinansowanie na realizację projektu „Wykonanie placu zabaw nad zalewem w Sokółce” podpisała Pani Ewa Kulikowska – Burmistrz Sokółki. Ze strony Województwa Podlaskiego umowę podpisał Pan Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Pan Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Wartość projektu realizowanego przez Gminę Sokółka stanowi kwotę 74 308,19 zł z tego kwota dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej wynosi 38 060,00 zł.

W ramach naboru wniosków prowadzonych przez LGD „Szlak Tatarski” wniosek Gminy Sokółka po ocenie znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej i został wybranych do realizacji.

Projekt zostanie zrealizowany przed sezonem turystycznym w miesiącach maj-czerwiec 2018 r.

ZOBACZ WIĘCEJ

Piraci nad zalewem

Amatorzy zimowych kąpieli w przeręblu z Siemiatycz, Białegostoku, Ciechanowca, Uhowa, Białegostoku, Wasilkowa, Choroszczy, Augustowa, Niemojek, Supraśla, Lipska, Dąbrowy Białostockiej i oczywiście z Sokółki zameldowali się na VI Tłustej Niedzieli z Morsami i Pączkami, która odbyła się 11 lutego 2018 roku nad sokólskim zalewem. Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmiało: „Przygoda z Piratami”.

Morsy z pączkami

Morsy przyjechały do Sokółki na zaproszenie głównego organizatora imprezy – Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej. Na liście organizatorów znaleźli się również: Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. Współorganizatorem było Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku koło Szudziałowa.

Ostateczne przygotowania do zlotu rozpoczęły się dzień wcześniej. Grupa sokólskich morsów wspierana przez strażaków przystąpiła do wycinania ogromnych rozmiarów przerębla. Pracy było mnóstwo, bo panujące w ostatnim okresie mrozy skuły jezioro grubym lodem. ZOBACZ WIĘCEJ

Podsumowanie ferii zimowych Sokólskiego Ośrodka Kultury

Podczas ferii zimowych Sokólski Ośrodek Kultury przygotował dla dzieci i młodzieży szeroką gamę propozycji zajęć artystycznych, rozrywkowych i edukacyjnych.

Ferie z SOK 2018

Rozpoczynając wypoczynek zaprosiliśmy dzieci do Kina „Sokół” na spektakl teatralny pt. „Jacek i Placek”. Przygotowali go aktorzy krakowskiego teatru KrakArt. Było to bardzo muzyczne, interaktywne spotkanie z bohaterami książki Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Podczas spektaklu dzieci współpracowały z aktorami, wcielały się w rozmaite role, zakładały przebrania i wchodziły na scenę. Z tej propozycji mógł skorzystać każdy Sokółczanin- nieodpłatnie.

Każdy następny dzień przynosił dzieciom nowe propozycje i wyzwania. Zaprosiliśmy do Sokółki człowieka, który z wielką pasją zbiera przeróżne instrumenty muzyczne. Podczas warsztatów zatytułowanych „Instrumenty świata” dzieci dowiedziały się, że instrumenty to wynalazek sprzed tysięcy lat i wyruszyły na poszukiwanie tych najstarszych. Przewodnikiem tej podróży był Zbigniew Rusiłowicz, który pozwolił dzieciom spróbować wydobywać dźwięki i bawić się muzyką.

ZOBACZ WIĘCEJ